14. březen – před 59 lety zemřel Klement Gottwald, první dělnický prezident

A my jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry… Přejde vás smích!

Když před Vánoci roku 1929 vystoupil Klement Gottwald v československém parlamentu se svojí památnou řečí, ve které sliboval demokratickému Československu zakroutit vážně, mnozí ho nebrali vážně.

Když o necelých dvacet let později Gottwald své výhrůžky splnil a uvrhl Československo pod komunistickou nadvládu a do područí Stalinova Sovětského svazu, bylo pozdě chtít se bránit. Demokracie ve střední Evropě byla na dlouhá desetiletí poražena.

Klement Gottwald byl prvním komunistickým prezidentem Československa a nese zodpovědnost za násilnou kolektivizaci venkova, za politické procesy, které smetly část jeho vlastních spolustraníků a přivedly je na popraviště, je zodpovědný za to, že tisíce těch, kdo nesouhlasili s nově nastolenými pořádky, byly likvidováni v pracovních táborech.

Na základě zákona na ochranu lidově demokratické republiky č. 231/1948 Sb. bylo vyneseno přes 230 rozsudků smrti a 100 000 občanů bylo odsouzeno k mnohaletým trestům vězení. Dalších takřka 100 000 osob byl bez soudu internováno v pracovních lágrech – inteligence, duchovenstvo, ale i obyčejní lidé, kteří měli tu odvahu se vzepřít.

O životě Klementa Gottwalda toho bylo napsáno hodně a pořád to není dost. Zajímavá byla ostatně i jeho smrt, lépe řečeno to, co následovalo po ní. Po sovětském vzoru (V. I. Lenin) byl Klement Gottwald po své smrti mumifikován a v Národním památníku na pražském Vítkově vystavován po celé padesátá a část šedesátých let 20. století.

Bohužel mumifikační proces nebyl proveden včas a tak se nakonec Gottwaldovo tělo začalo rozpadat, a přestože mu ve filmových ateliérech na Barrandově vyrobily náhrady (ruce, nohy), muselo být v roce 1962 zpopelněno.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  David Rath? Zatčen a obviněn

V současné době jsou Gottwaldovi ostatky uloženy na Olšanských hřbitovech.
Více informací o Klementu Gottwaldovi? Přečtěte si jeho životopis!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *