František Peterka, pohádkový Krakonoš, slaví devadesátku!

Františka Peterku není třeba návštěvníkům kin a televizním divákům představovat. Děti mnoha generací se s ním setkávají jako s Krakonošem, který v oblíbeném večerníčku Krkonošské pohádky  dává za vychovanou Trautenberkovi. Další výraznou roli měl František Peterka i v dalším oblíbeném seriálu, určeném dětem – schválně, poznali byste ho v masce Fantomase v Arabele?

Dospělí znají Františka Peterku z mnoha filmových komedií, namátkou – Zítra to roztočíme, drahoušku!, Co je doma, to se počítá, pánové…, Zítra ráno vstanu a opařím se čajem a mnoho dalších. Jako komediální dvojice byli s Ivou Janžurovou nepřekonatelní. Patrně nejslavnější filmovou rolí Františka Peterky je (jak je u něj zvykem – role malá, ale nepřehlédnutelná) úloha vedoucího judistického oddílu Tumpacha ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Peterkovy hlášky z tohoto snímku zlidověly a smějeme se jim dodnes, například:

Tumpach zkouší Františka (Luděk Sobota) při zápisu do juda a František se omylem přiskřípne mezi dveře, takže s ním Tulpach nemůže pohnout.
Tulpach: „Čoveče, von drží jako přibitej… Odkaď jseš?”
František: „Jáá?”
Tulpach: „No, ty!?”
František: „STS Chvojkovice – Brod.”
Tulpach: „No, zřejmě slušnej voddíl, no…”

V sobotu 17. března slaví František Peterka významné životní výročí – devadesáté narozeniny. Můžeme mu závidět jeho vitalitu a optimismus, které z něj vyzařují. Přitom před jedenácti lety ho potkala osobní tragédie, která jej na dlouhé roky připoutala na nemocniční lůžko. Při procházce u liberecké přehrady jej srazila nepozorná řidička a rozdrtila mu nohu. Léčil se celé tři roky a podrobil se třiceti operacím. Patrně jen díky své výborné tělesné kondici (celý život sportoval, v mládí dokonce vzpíral, a byl vždy zapřisáhlým nekuřákem, i když jako Krakonoš musel mocně tahat z dýmky) se vzepřel osudu a dokázal se znovu postavit na vlastní nohy. Obrazně i doslova.

Přejeme panu Peterkovi, ať mu zdraví a pohoda vydrží co nejdéle. Všechno nejlepší!