Zemřel herec Michal Pešek, Jiříček z Malého pitavalu

Michal Pešek, populární český herec předlistopadové éry, který se patrně nejvíce zapsal do povědomí televizních diváků rolí mladého adepta policejní práce v seriálu Československé televize Malý pitaval z velkého města a který se po roce 1989 věnoval podnikatelské činnosti a regionální politice, zemřel 7. května 2012. Veřejnost o jeho skonu informovala jeho herecká kolegyně Veronika Žilková bez dalších podrobností.

Životopis herce, kterého proslavil Malý pitaval z velkého města? Michal Pešek se narodil 4. května roku 1959 v Praze. Už jako školák se věnoval divadlu, navštěvoval celých osm let dramatický kroužek Jiřiny Stránské. Po základní škole vystudoval herectví na pražské  Státní konzervatoři (v letech 1974-1980), v roce 1977 byl na stáži ve Spojených státech amerických u produkční společnosti Universal Studios. Ještě coby student se Michal Pešek se poprvé objevil před filmovou kamerou ve filmu Smrt mouchy (1976).

Po konzervatoři nastoupil Michal Pešek k hereckému souboru Státního divadla v Ostravě, po pouhé jedné divadelní sezóně ale divadlo opouští a vrací se do Prahy do Městských divadel pražských.  Pohostinsky působil Michal Pešek také na scéně Národního divadla, poslední stálé divadelní angažmá pak přijal v Divadle na Vinohradech.

Po roce 1989 se Michal Pešek herectví vzdaluje a věnuje se podnikání v oblasti marketingu a finančních služeb, po roce 1991 také působí jako moderátor v několika rozhlasových stanicích, mohli jsme jej slyšet například na stanicích Radio Golem či Radio Bonton.

Michal Pešek se pokoušel prosadit i jako politik, byl zastupitelem za Občanské fórum v Praze 6, byl také poradcem bývalého sociálnědemokratického ministra financí Iva Svobody, později odsouzeného za vytunelování podniku Liberta. Michal Pešek působil také jako poradce Jana Vávry, který v tuzemsku obstarával zbylá aktiva společnosti CME, kterou po roztržce odstřihl od televize Nova její tehdejší ředitel Vladimír Železný.

Nejznámější role Michala Peška? Jiříček v Malém pitavalu z velkého města

Jako herec se Michal Pešek zapsal do povědomí filmových a televizních diváků především rolí ve filmové komedii Zdeňka Podskalského Křtiny z roku 1981 a působením v oblíbeným televizních seriálech.

V osmdesátých letech jsme jej mohli vidět celkem v sedmi seriálových projektech, mimo jiné v seriálu ze světa dospívajících Zkoušky z dospělosti (1979) a především v seriálu Malý pitaval z velkého města, kde si zahrál svoji nejznámější roli, Jiříčka, začínajícího kriminalisty. Především dětští diváci si Michala Peška pamatují z televizní Doktorské pohádky (1982), natočené podle literární předlohy Karla Čapka.

Po roce 1989 se Michal Pešek objevuje na filmovém plátně sporadicky (zahrál si epizodní role ve filmech Akumulátor 1 Jana Svěráka a … a bude hůř Petra Nikolaeva), na divadelním jevišti se objevil naposledy v roce 2006, kdy si s Veronikou Žilkovou zahrál v Divadle Palace ve hře Kachna na pomerančích. V televizi se naposledy objevil v seriálu Poslední sezóna (2006).

V posledních letech měl Michal Pešek údajně finanční problémy, vyplývající z jeho podnikatelské činnosti, a žil v zahraničí, na veřejnosti se objevil naposledy v roce 2010, když se zúčastnil pohřbu hereckého kolegy Vladimíra Dlouhého.