Zdeněk Nehoda, fotbalová legenda Dukly Praha, slaví šedesátku!

[adsenseyu1]

Zdeněk Nehoda, český fotbalový útočník, reprezentant se čtvrtým nejvyšším počtem reprezentačních startů a jedna z osobností slavné éry Dukly Praha, slaví šedesátku. Dnes úspěšný a uznávaný fotbalový manažer, který coby hráčský agent zastupuje mnohé hvězdy nejen českého fotbalu, je jedním z nejplodnějších střelců, které kdy reprezentace měla – během své reprezentační kariéry (1971-1987) vstřelil za reprezentační tým tehdejšího Československa celkem 26  gólů v 90 utkáních.

Zdeněk Nehoda žil fotbalem od dětství, ještě coby osmnáctiletý student dostal šanci zahrát si za TJ Gottwaldov finále Československého poháru proti Slovanu Bratislava. Uvedl se skvěle, dal jeden z gólů vítězného Gottwaldova.

V týmu Gottwaldova pak Zdeněk Nehoda září až – v sezóně 1970-1971, kdy Gottwaldov z první ligy sestupuje, je to právě Nehoda, kdo se stal nejlepším střelcem ligy – soupeřům nastřílel celkem 16 gólů!

Po sestupu Gottwaldova se jedná se přestupu Zdeňka Nehody do bratislavského Slovanu, nakonec ale narukuje do armádní Dukly Praha, kde se v té době tvoří neuvěřitelně silný tým – Přemysl Bičovský, Ivo Viktor, Zdeněk Nehoda, Ladislav Vízek… tato jména budí respekt ještě i dnes.

I v Dukle Zdeněk Nehoda střílel góly jako na běžícím pásu, v sezóně 1978-1979 se stal králem ligových střelců se 17 vstřelenými brankami, ve stejném sezóně dosáhl počtu 100 střelených ligových gólů a stal se členem Klubu ligových kanonýrů.

V Dukle Praha zažil Zdeněk Nehoda nejlepší roky své fotbalové kariéry – s Duklu získal celkem třikrát ligový titul, v roce 1981 v dresu Dukly vyhrál podruhé (poprvé s Gottwaldovem) Československý pohár.

Celkem Zdeněk Nehoda odehrál 346 ligových utkání a vstřelil 145 gólů, z toho 124 za Duklu Praha – je neúspěšnějším střelcem její historie. V letech 1978-79 se Zdeněk Nehoda stal Fotbalistou roku.

V reprezentaci odehrál Zdeněk Nehoda celkem 90 utkání (více odehráli za reprezentaci jen Karel Poborský, Pavel Nedvěd a Jan Koller), v nichž vstřelil 27 branek, je členem slavného týmu, který v na mistrovství Evropy ve fotbale v Bělehradě 1976 získal památné zlaté medaile. Z dalšího mistrovství Evropy v Itálii v roce 1980 si Zdeněk Nehoda přivezl stříbro, na mistrovství světa ve Španělsku 1982 vyšel medialově naprázdno.

V současné době Zdeněk Nehoda působí jako hráčský agent, mezinárodní licenci fotbalového agenta UEFA získal v roce 1996. Mezi „jeho“ fotbalisty patřili nebo patří Pavel Nedvěd, Tomáš Sivok, Jan Koller, Tomáš Řepka či Tomáš Necid.

Zdeňku Nehodo, vše nejlepší k šedesátinám!

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *