Zemřel herec Otakar Brousek starší

Otakar Brousek starší se narodil 28. září 1924 v Krhanicích a zemřel 14. března 2014 v Praze, byl český herec.

Otakar Brousek st. se již od mládí zajímal o literaturu a divadlo. Začínal jako ochotník bez jakéhokoliv divadelního vzdělání, amatérsky hrál i režíroval. V roce 1945 začínal jako herec v divadle na Kladně, odkud pak v roce 1946 přešel do Studia Národního divadla v Praze k Jindřichu Honzlovi. Otakar Brousek st. krátce působil ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého, odkud odešel na šest let do Divadla E. F. Buriana. V letech 1959-1990 hrál ve Vinohradském divadle, kde zůstal až do své smrti jako stálý host.

Otakar Brousek st. byl i výborným recitátorem, konferenciérem a dabérem. Daboval například postavu Albuse Brumbála ve filmu Harry Potter podle románu Joanne Rowlingové.

K nejslavnějším snímkům patří např. Svatby pana Voka, Dařbuján a Pandrhola, Skřivánci na niti nebo Tajemství hradu v Karpatech. Z televizních seriálů jmenujme třeba Hříšní lidé města pražského, F. L. Věk, Byli jednou dva písaři, Třicet případů majora Zemana, Byl jednou jeden dům nebo Ordinace v růžové zahradě.

Otakar Brousek st. je držitelem Thálie a za svou letitou práci v dabingu obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství.

Naposledy herec propůjčil svůj hlas v roce 2013 animovanému filmu Michala Žabky Čtyřlístek ve službách krále.

Byl ženatý s herečkou Lukou Rubanovičovou (bývalou tanečnicí Národního divadla), syn Otakar Brousek mladší, dcera Jaroslava Brousková, zeť Ladislav Potměšil i vnuk Ondřej jsou také herci. Ondřej se proslavil hlavně s funkovou skupinou Monkey Business.