František Ringo Čech. Bubeník, herec, malíř

František Ringo Čech (původním jménem František Čech) – český bubeník, herec, komik, moderátor, politik, publicista, scenárista, dramatik a spisovatel se narodil 9. července 1943 v Praze.

František Ringo Čech pochází rodiny barového hudebníka a písničkáře Františka Čecha Pražského. Na základní školu chodil s Janem Bonaventurou (dnešní režisér) a hercem Petrem Křiváčkem (dnešní herec). František byl vášnivým čtenářem, hra na housle mu však nešla.

V letech 1959-1963 se v pražské Kovoslužbě František Ringo Čech vyučil radiomechanikem a televizním opravářem, poslední rok pracoval jako vedoucí provozovny. Bubnoval v různých souborech, také např. s Ivanem Mládkem a Ivem Pešákem ve „Storyville jazzu“ (1959), stal se členem Studijní skupiny tradičního jazzu Pavla Smetáčka.

V roce 1963 spoluzaložil skupinu Olympic, s níž poprvé účinkoval v Semaforu ve hře Ondráš podotýká. František Ringo Čech studoval na pražské konzervatoři (1963-1965) u profesora Vlasáka hru na bicí a také folklór, hru na klavír a hru na zobcovou flétnu. V prosinci 1965 odjel František do USA s Černým divadlem Jiřího Srnce.

Domů se Čech vrátil v únoru 1967, v roce 1968 odešel ze skupiny, dále hraje v Divadle Semafor, kam jej přijal Jiří Šlitr, založili s bratrem rockovu skupinu Shut Up, hráli hlavně v představeních Šimka a Grossmana, ale také u Jiřího Šlitra nebo v pásmech Rudolfa Rokla.

V Semaforu měli svůj vlastní zájezdový program s Jiřím Helekalem, v roce 1972 se přejmenovali na Skupinu Františka Ringo Čecha. V této době se František věnuje pouze nástroji bongo a intenzivně skládal písňové texty. Tvořil povídky a básničky pro děti, dobyl dětský časopis Pionýr.

Se Skupinou Čech nahrál v sedmdesátých letech i mnohé hity Pavla Bobka (Lásko, mně ubývá sil), prorazil v rozhlasu i v televizi. Čech také vystoupil ve filmu Romance za korunu či Na startu je delfín. Byli v Rusku a jako předkapela Smokie v Polsku. V letech 1975-1978 byl také rozhlasovým redaktorem Mikrofóra.

Počátkem osmdesátých let začal Čech uvádět rockové festivaly (Beat salón), zpíval s karlovarskou skupinou Metronom. V této době působí František v oblasti naivního malířství, vydává pohlednice, kalendáře, lze ho označit i za grafika.

V roce 1983 založil Čechovo prozatímní divadlo (později Čechovo prozatimně osvobozené divadlo), ve kterém působil jako autor, umělecký vedoucí, ředitel i herec. V roce 1995 byl Čech také krátce ředitelem Divadla v Dlouhé (Divadla Jiřího Wolkera).

V osmdesátých letech hrál i v dalších filmech a seriálech, např. Jak svět přichází o básníky nebo Dynastie Nováků. Po převratu psal Čech i loutkový seriál Gumáci a svébytný třináctidílný seriál podle starých českých pověstí Pra pra pra… (2000).

Od roku 1991 byl Čech nezávislým kandidátem za Klub angažovaných nestraníků, pak přestoupil do ČSSD. V komunálních volbách roku 1994 se stal členem Zastupitelstva hlavního města Prahy za ČSSD. Ve volbách v roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny za ČSSD, zde zasedal do roku 1998.

Čech je členem výboru klubu SK Slavia Praha, léta hrál za Amforu, uplatnil se přitom i jako bavič a amatérský rozhodčí-klaun.

František Ringo Čech má dceru a syna (ten je televizní režisér a realizátor Gumáků).