Zemřel David Frost, autor rozhovorů s Nixonem

Dlouholetý komentátor BBC, novinář, spisovatel, glosátor, televizní moderátor – David Frost. Nejvíce proslul jako autor Rozhovorů s bývalým americkým prezidentem Richardem Nixonem, kterého srazila z prezidentského úřadu aféra Watergate. Jak uvedla BBC, 31. srpna 2013 zemřel na palubě výletní lodi Queen Elisabeth na infarkt. Bylo mu 74 let.

Životopis

David Frost se narodil 7. dubna roku 1939 v Tenterdenu v hrabství Kent jako nejmladší ze tří dětí (dvě starší byly sestry). Po střední škole vystudoval univerzitu v Cambridge, kde proslul jako vášnivý hráč fotbalu a kriketu a kde dokonce dostal nabídku stát se hráčem fotbalového Nottinghamu Forest.

Už během studií se David Frost věnoval novinaře, po absolutoriu pak pracoval pro televizní stanici Anglia. V šedesátých letech se David Frost stal autorem a producentem slavném satirického týdeníku That Was The Week That Was, úspěšný jak v Británii na BBC, tak za oceánem, kde jej vysílala NBC.

V dalších letech se David Frost vypracoval do naprosté špičky anglicky mluvené a psané žurnalistiky, z roku 1977 pak pochází slavný soubor rozhovorů s amerických exprezidentem Richardem Nixonem.

Po roce 2005 pracoval David Frost také pro televizní stanici Al Jazeera English.

Profesní úspěchy? David Frost je jediným novinářem, který vedl rozhovor s osmi britskými premiéry let 1964-2010 a sedmi americkými prezidenty let 1969-2008, byl také posledním novinářem, který vedl rozhovor s bývalým íránským šáhem Rézou Pahlavím.

31. srpna roku 2013 novinář David Frost zemřel.