Herec Lukáš Vaculík slaví šedesátiny

Lukáš Vaculík, český herec, který v době své největší slávy v osmdesátých letech chyběl jen v málokterém dívčím pokojíčku (na stěně coby plakát, samozřejmě), se právě dnes dožívá šedesáti let. Přitom, když jej vidíte v televizi nebo ve filmu, pořád byste mu hádali o deset méně. Chlapecký vzhled, zasněný pohled, obdiv dívek a žen všeho věku… to mu zůstane patrně napořád.

Hereckou škatulku slušného a hodného chlapce si Lukáš Vaculík získal už ve svém prvním filmu, kterým byly Lásky mezi kapkami deště režiséra Karla Kachyni. Hrál roli Kajdy a český film se mohl těšit, že režisér Kachyňa objevil mladého nadějného herce s obrovským potenciálem. Vaculík jej využil i nevyužil. Dost toho promarnil.

Kamarád do deště a Vítr v kapse. To jsou Vaculíkova osmdesátá léta

V polovině osmdesátých let se stal Lukáš Vaculík idolem teenagerů, když si zahrál společně se Sagvanem Tofim hlavní roli v divácky velmi úspěšném filmu Jaroslava Soukupa Vítr v kapse. Příběh dvou učňů z plzeňské Škodovky, kteří nechtějí dospět, katapultoval oba mladé herce mezi herecké celebrity tehdejšího Československa.

Následovala hlavní role ve slovenské filmové pohádce Král Drozdia, snímek Láska z pasáže, kde Vaculíkův hrdina na konci umírá při útěku před policií,  a konečně další obrovský hit, film Kamarád do deště z roku 1988. Ještě stále v roce 1988 se Lukáš Vaculík vrátil ke Karlu Kachyňovi a zahrál si hlavní mužskou roli (jeho partnerkou byla Markéta Hrubešová) ve skvostném filmu Oznamuje se láskám vašim.

V osmdesátých letech si Lukáš Vaculík zahrál také v mnoha televizních inscenacích a seriálech, za všechny jmenujme například seriály Dobré sedlo a především Třetí patro.

Po roce 1989 přišel tak trochu ústup ze slávy. Nakonec jen zdánlivý

Pro roce 1989 si zahrál Lukáš Vaculík v prvním soukromém filmu, který u nás vznikl – ano, jeho Danny Smiřický a Tankový prapor jsou nezapomenutelní. Film vznikl v roce 1991 a natočil jej režisér Vít Olmer.

V roce 1992 pak Vaculík společně s Tofim a Soukupem natočili pokračování velkého předlistopadového hitu Kamarád do deště. Pro Lukáše Vaculíka to byla de facto jedna z posledních velkých rolí, kterou si v českém filmu zahrál…

Dnes? Především podnikatel. Až pak herec

Tím samozřejmě není řečeno, že si za posledních dvacet let Lukáš Vaculík nezahrál, hraje pravidelně jako ve filmu, tak v televizi, ale už to nejsou role tak zásadní, které dostával dříve.

A ani sám Vaculík se nikam příliš nežene – vlastní firmu, která připravuje zázemí filmovým štábům, podle vlastních slov se mu vede dobře a herectví je pro něj čímsi jako duševní hygienou. V roce 2021 zaujal Lukáš Vaculík v seriálu Ochránce České televize velmi uvěřitelnou postavou školského ombudsmana.

Lukáš Vaculík, který se jako jeden z mála českých herců úspěšně straní bulvárních médií (vyhrál dokonce spor s časopisem Pestrý život, který jej v roce 2006 označil za homosexuála), se právě dnes, 8. června 2022 dožívá šedesáti let. Lukáši, blahopřejeme!