Zemřel Karel Čáslavský, filmový historik z Videostopu

Znali jsme ho ponejvíce coby kolegu Jana Rosáka z televizního pořadu Videostop, renomé získal též jako průvodce dokumentárním cyklem Hledání ztraceného času. Karel Čáslavský, filmový historik, specializující se na zpravodajský film do roku 1945. Zemřel 2. ledna 2013.

Karel Čáslavský se narodil v Lipnici nad Sázavou 28. ledna roku 1937, film jej přitahoval už od dětství, po základní škole vedly jeho kroky na střední filmovou školu do jihočeských Čimelic.

Po jejím absolvování působil od roku 1956 ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce a později asistent režie. Právě na tomto svém postu se spolupodílel na natáčení filmových snímků Smrt si říká Engelchen (1963), Červnové dny (1961) či Kuřata na cestách (1962). Asistentem režie byl také u slavného snímku Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964.

Mnohem více byl ale Karel Čáslavský znám jako filmový historik a archivář. Specializoval se na tuzemský zpravodajský film do roku 1945, byl expertem také na němý film a americkou filmovou (němou) grotesku).

V České televizi po roce 1989 prosadil a sám také moderoval široce pojatý dokumentární cyklus Hledání ztraceného času, ve kterém se televizní divák mohl vrátit do českosloveské historie, tak, jak ji mapovali režiséři dokumentárních snímků od počátků filmové tvorby u nás do roku 1945.

Nejvíce se Karel Čáslavský „medializoval“ rolí odborného poradce v soutěžním pořadu Videostop, který moderoval Jan Rosák a který se začal vysílat v polovině osmdesátých let 20. století v České televizi a který nyní znovuoživila TV Barrandov.

V roce 2009 byl Karel Čáslavský při vyhlašování cen TýTý uveden do Dvorany slávy Týtý.

Co se soukromého života týče, Karel Čáslavský byl ženatý (manželka Květoslava zemřela v roce 2006) a je otcem dvou dětí – syna Patrika a dcery Heleny.

2. ledna Karel Čáslavský ve věku 75 let zemřel.