Zemřel legendární boxer Muhammad Ali

Cassius Marcellus Aladdin Mulligan Montmoreney O’Toole Clay. Jméno, které znají jen zapálení fanoušci boxu. My ostatní jej známe pod jménem Muhammad Ali. Nebo přesněji – znali jsme. Boxerský šampion šampionů 3. června 2016 zemřel. Bylo mu 74 let.

Létám jako motýl a bodám jako včela

Těmito slovy Muhammad Ali popisoval svůj neotřelý boxerský styl, který divákům připomínal tanec a soupeřův nedával příliš šancí na úspěch. Ali byl rychlý, měl skvělý postřeh, protivníka zasáhl pokaždé ve chvíli, kdy jeho útok mohl napáchat (a také napáchal) největší škodu. Co říkají statistiky? V roce 1960 se osmnáctiletý Muhammad Ali stal olympijským vítězem v polotěžké váze, aby hned poté přestoupil mezi profesionály. Z celkem 61 zápasů mezi profesionály prohrál jen pět.

Profesionální titul získal poprvé v roce 1964, naposledy jej získal v roce 1978, šampionem v těžké váze se stal celkem třikrát. V roce 1971 se v newyorské Madison Square Garden odehrál boxerský Zápas století – o titul si to Muhammad Ali rozdal s Joe Frazierem. Na body zvítězil – Frazier. V roce 1979 Ali odešel do boxerského důchodu, ze kterého se o rok později ještě jednou vrátil – v utkání s Larry Holmesem už to ale nebyl ten „starý Ali“. V 11 kole prohrál technickým KO. V roce 1981 pak po další porážce Ali definitivně končí.

I mimo ring byl Ali hodně vidět

V roce 1964, poté, co získal svůj první titul v profesionálním ringu, se s muže jménem Cassius Clay stal Muhammad Ali. Ve stejné chvíli oznámil legendární boxer, že konvertoval k islámu. V roce 1967 pak Ali odmítl nastoupit vojenskou službu a narukovat do Vietnamu – tento krok jej stál ztrátu profesionální licence na tři roky.

Parkinsonova nemoc. Nejtěžší kapitola života

Závažné neurologické onemocnění bylo Alimu poprvé diagnostikováno v roce 1980, tedy v době, kdy byl ještě aktivním boxerem, dlouho svět spekulovat, zda má jeho nemoc co do činění s jeho boxerskou kariérou či zda by onemocněl i kdyby neboxoval. Ali sám zůstával celou dobu nad věcí, i poté, co se jeho zdravotní stav začal v roce 2005 zhoršovat.

3. června 2016 Muhammad Ali své nemoci podlehl. Nejslavnější boxer světa, jehož slávu nedokázal zastínit ani Mike Tyson, zemřel ve věku 74 let. Budiž mu boxerské nebe otevřené!