Zemřel kameraman Petr Polák

Dlouhou dobu pracoval jako kameraman v Československé televizi, po roce 1990 pak odešel na volnou nohu. V televizi stál za kamerou oblíbených seriálů (například Náves) i televizních komedií (Ohnivé ženy). Za filmovou kamerou se do povědomí českých diváků zapsal ponejvíce asi filmem S tebou mě baví svět. Dnes, 9. září 2012, filmový a televizní kameraman Petr Polák zemřel.

Životopis

Narodil se 21. září roku 1943 v Praze. Tady také vyrostl a vystudoval střední školu. V roce 1960 začal Petr Polák pracovat jako asistent kamery u Krátkého filmu Praha, ve stejném roce začal studovat kameru na pražské FAMU.

Po studiích (dokončil v roce 1966) nastoupil Petr Polák do Československé televize, mezi roky 1984-1989 zde působil jako vedoucí kameramanů.

V roce 1990 se Petr Polák rozhodl odejít na volnou nohu, v roce 1993 pak začal vyučovat na FAMU televizní obraz.

Jako druhý kameraman se Petr Polák účastnil natáčení více než stovky televizních inscenací a filmů, jako hlavní kameraman je podepsán pod více než sedmdesáti televizními snímky. V sedmdesátých letech stál za kamerou úspěšných televizních filmů Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, v roce 2000 stál za kamerou televizního seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak, o šest let později točil seriál Jana Míky Náves.

S Marií Poledňákovou se Petr Polák setkal i na filmovém plátně – v roce 1983 stál za kamerou jedné z nejpopulárnějších českých komedií vůbec – S tebou mě baví svět. V roce 1996 se Petr Polák podílel na natáčení snímku Helimadoe, v roce 2005 pak točil s režisérem Jiřím Strachem úspěšnou pohádku Anděl Páně.