Zemřela Marie Poledňáková, režisérka komedie století

Marie Poledňáková? Byla to právě ona, kdo objevil pro český film legendárního dětského herce Tomáše Holého. A byla to také právě ona, kdo natočil filmovou komedii S tebou mě baví svět, která se v divácké anketě stala nejlepší tuzemskou komedií 20. století. Dnes, 8. listopadu, nás jedna z nejúspěšnějších filmových režisérek, navždy opustila – zemřela ve věku 81 let.

Životopis Marie Poledňákové? Chemii studovat nesměla, ve filmu slavila úspěch doma i v zahraničí

Narodila se 7. září roku 1941 v Nepomuku nedaleko Plzně, jejím otcem byl univerzitní profesor. Po skončení druhé světové války vystudovala Marie Poledňáková gymnázium, vysokoškolská studia jí ale nový komunistický režim už nedovolil – měl její rodině za zlé, že většina jejích členů utekla před komunisty na Západ.

Marii Poledňákové tak nezbylo, než pracovat v dělnických profesích – nastoupila do výroby nádobí v podniku Napako. V roce 1961 se kariéra Marie Poledňákové konečně vydala cestou, na jejímž konci jsou ocenění z filmových festivalů a fenomenální divácký úspěch – jako asistentku režie ji do tehdejší Československé televize přivedl dramaturg Jaroslav Dietl.

Jako asistentka režie v televizi pracovala Marie Poledňáková deset let, v sedmdesátých letech pak vystudovala večerně dramaturgii na FAMU, zároveň začala psát scénáře a točit vlastní filmy.

Filmografie? Po několika televizních filmech přišla dvojice snímků Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Filmy si získaly neuvěřitelný divácký ohlas, z malého Tomáše Holého, kterého Marie Poledňáková pro svět filmu objevila, se stala filmová hvězda.

I další snímky se nezapomenutelně zapsaly do myslí divaček a diváků – Kotva u přívozu, Dva lidi v ZOO nebo Zkrocení zlého muže. Na úplný vrchol divácké oblíbenosti pak vystoupala rodinná komedie S tebou mě baví svět, která v divácké anketě získala ocenění nejúspěšnější tuzemská komedie 20. století.

Po roce 1989 stála Marie Poledňáková za vznikem společnosti FTV Premiéra (dnešní TV Prima). Porevoluční filmografie? V roce 2006 Marie Poledňáková natočila komedii Jak se krotí krokodýli, která volně navazovala na dvojici filmů s Tomášem Holým. Režírovala také komedie Líbáš jako Bůh a Líbáš jako Ďábel.

Další filmy už Marie Poledňáková natočit nestihla. V roce 2016 ji na chalupě na Vysočině postihla mrtvice, poté, co ji nalezla sousedka, ji vrtulník záchranky převezl do Prahy, kde ji specialisté zachránili, byť na levou polovinu těla ochrnula.