Zita Kabátová. Prvorepubliková ikona s pohnutým životním osudem

Zita Kabátová se narodila 27. dubna 1913 v Praze a ve třicátých letech 20. století se stala jednou z nejvýraznějších hereček první republiky. Pocházela z umělecky založené rodiny – její otec Benno Kabát byl architekt, zatímco strýc Josef Šváb-Malostranský patřil mezi průkopníky českého kabaretu.

Její herecký životopis? Zita Kabátová už jako mladá pronikla do světa filmu a své první velké role se dočkala v roce 1936 ve snímku Světlo jeho očí. Krátce nato se stala hvězdou prvorepublikových komedií, jako byly Muži nestárnou (1942) nebo Přednosta stanice (1941), kde hrála po boku Vlasty Buriana​.

Za nacistické okupace hrála ve dvou německých filmech, což mělo po válce neblahé důsledky. Bylo jí zakázáno veřejně vystupovat a její kariéra byla násilně přerušena. Po válce se pokusila vrátit na scénu, ale až v 60. letech se opět objevila na filmovém plátně.

Zásadním bodem jejího soukromého života byla svatba s Jiřím Zavřelem, olympionikem, se kterým měla syna. Zita musela čelit osobním tragédiím, včetně manželovy emigrace a jeho následné tragické smrti​.

I přes všechny překážky se Zita Kabátová vrátila k herectví a hrála až do vysokého věku. Mezi její pozdní role patřily filmy Želary (2003) a Babí léto (2001), které jí přinesly uznání i v novější éře českého filmu. Zemřela 27. května 2012 jako poslední hvězda první republiky ve věku 99 let, zanechávajíc po sobě nezapomenutelný odkaz československé kinematografie.​

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *