E.T. – Mimozemšťan je mezi námi už celých 30 let

Na předměstí Los Angeles přistála kosmická loď. Létající talíř se otevírá, podivné bytosti s velkýma očima se vydávají do lesa. Sbírají vzorky. Pak se jeden z „vetřelců“ zatoulá až na samotný kraj lesa a na chvíli zapomene na své poslání – světla velkoměsta jsou tolik lákavá!

Tahle malá chvíle má nedozírné následky. Mimozemšťan se nedokáže dostat zpět k vesmírné lodi, ta odlétá bez něj, on zůstává na cizí planetě sám a opuštěný. Nebo ne?

E.T. – Mimozemšťan. Film, který překonal až Jurský park

Zápletku dnes už klasického filmu Stevena Spielberga o ztraceném a desetiletým Elliotem nalezeném mimozemšťanovi netřeba asi příliš připomínat – E.T. – Mimozemšťan (v originálu E.T.: The Extra-Terrestrial) patří mezi nejznámější filmy se sci-fi tématikou, navíc spojil ve své době nevídané – fantastický žánr se žánrem rodinného filmu.

Dnes slavný E.T. slaví třicet let pod svého prvního uvedení na plátna amerických kin – poprvé se E.T. – Mimozemšťan s obrovským úspěchem promítal 11. června roku 1982, aby se pak stal jedním z komerčně nejúspěšnějších filmů vůbec.

Překonal jej teprve Jurský park v roce 1993, který natočil také Spielberg.  E.T. – Mimozemšťan utržil celosvětově téměř 800 milionů dolarů na vstupném, natočen byl přitom za zlomek této částky – za 10 milionů.

V roce 1982 dojemný příběh získal také čtyři Oscary, želbohu pouze v méně prestižních technických kategoriích, oceněn byl za  hudbu, zvuk, zvukové efenkty a speciální efekty.

V kostýmu slavného mimozemšťana hráli liliputi

Že jste slavného a ošklivého malého mimozemšťana (vytvořil jej Ital Carlo Rimbaldi, v kostýmu se vystřídalo několik herců-liliputů), který diváky po celém světě rozplakal svým „ET… volat domů“, když ukazoval dlouhým svítícím prstem kamsi do hlubin vesmíru a snažil se o spojení se svými druhy, ještě neviděli?

Nechce se tomu věřit, ale pokud tomu tak skutečně je, napravte to. E.T. – Mimozemšťan Stevena Spielberga je klasika. A vidět klasiku patří k dobrému vychování.

Po dvaceti letech nová verze. Beze zbraní.

Mimochodem, v roce 2002 byla do kin uvedena upravená, výroční (film slavil 20. let), verze filmu – byla o pět minut delší než verze původní, obsahovala některé nové, v původní verzi nepoužité, speciální efekty, snímek také doznal změn, co se postav pronásledovatelů týče – zatímco ve verzi z roku 1982 měli v rukou zbraně, verze 2002 jim dala do rukou – vysílačky…