Rafa posedmé vyhrál French Open. V počtu vítězství už je před Borgem

[adsenseyu1]

Rafael Nadal je skvěle fungující tenisový stroj na vítězství. Šestadvacetiletý,  185 cm vysoký a 85 kg vážící,  španělský tenista, současná dvojka žebříčku ATP, dnes vstoupil do historie, když v dohrávce finále French Open 2012 porazil Novaka Djokoviče  6:4, 6:3, 2:6, 7:5 – stal se prvním tenistou historie, který na pařížské antuce na kurtech Rolanda Garrose dokázal vyhrát posedmé a překonal tak dosavadní rekord šesti vítězství, který dosud držel společně se slavným tenistou sedmdesátých let 20. století Björnem Borgem – ten dokázal vyhrát šestkrát v letech 1974, 1975, 1978, 1979, 1980, 1981.

Zpravodajství ze zápasu, který byl počasím rozdělen na dva dny, ponechme zpravodajským serverům, my si Rafu, jak zní přezdívka Rafaela Nadala, představme v kaleidoskopu jeho dosavadních úspěchů, kterých není rozhodně málo.

To, že je Rafael Nadal tak úspěšný na pařížské antuce, není náhoda. Nadal je pokračovatelem úspěšné generace španělských antukářů (například Carlos Moya), pro svůj cit pro povrch z červeného písku bývá přezdíván The King of Clay, tedy Král antuky, na antuce Rafa vítězí na všech důležitých turnajích světa – v Monte Carlu zvítězil zatím šestkrát, úspěchy slavil v Hamburku, Římě či Madridu, na antuce dokázal vyhrát 81 utkání v řadě.

I díky tomu se dokázal probojovat na místo jedničky tenisového žebříčku ATP, poprvé se na vrchol dostal na 46 týdnů v roce 2008, kdy se o první místo střídal se Švýcarem Rogerem Federerem. Podruhé se na post světové jedničky vrátil po předloňském (vítězném) French Open, v současné době je druhý za srbským tenisovým mágem Novakem Djokovičem.

Rafael Nadal, to je také olympijské vítězství v Pekingu 2008, cena Laureus World Sports Awards  (sportovní Oscar) za rok 2010, druhé místo historického žebříčku, co se výdělků na okruhu ATP týče (zatím vydělal jen na turnajových odměnách kolem 50 milionů dolarů), vítězství ve Wimbledonu v letech 2008 a 2010, 20. titulů z turnajů kategorie Masters (nejvíce mezi tenisty vůbec), je celkově sedmým tenistou, který dokázal zvítězit na všech čtyřech turnajích Grand Slam.

Dnes Rafael Nadal přepsal poněkolikáté tenisové dějiny. Dá se s určitostí říct, že to nebylo naposledy. Skvělé, Rafo, děkujeme!

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *