Francois Mitterand. Eutanázie ano či ne?

Do médií prosákla překvapivá zpráva – bývalý francouzský prezident François Mitterand, který od roku 1981 trpěl rakovinou, nezemřel v roce 1996 přirozenou smrtí. Podle svého syna se nechal na vlastní žádost z důvodů nesnesitelných bolestí dobrovolně usmrtit, tj. vyžádal si eutanázii. Dobrovolný asistovaný odchod ze života.

Ve Francii, koneckonců jako ve většině zemí Evropy, není eutanázie povolená. Evropa má z eutanázie strach. Není se čemu divit. Je zneužitelná a zneužita byla. A nemusíme chodit daleko do historie. Stačí do nacistického Německa, kde byl na konci třicátých let Adolfem Hitlerem založen Říšský výbor pro vědeckou evidenci závažných dědičných a vrozených těžkých chorob, který evidoval, ale který zároveň eutanázií (ůze ale právem pochybovat, zda oběti byly s vlastním usmrcením svolné, většinou šlo o těžce fyzicky či duševně postižené děti, za které rozhodovali rodiče) připravil o život 5 – 8 tisíc postižených dětí.

Prvním státem světa, kde byla eutanázie (nyní již skutečně jako dobrovolný odchod ze života), byla v roce 1996 Austrálie. Zákon, na jehož základě se rozhodly nechat se usmrtit čtyři osoby, které musely prokázat posudky, že jsou nevyléčitelně nemocné, byl necelý rok po schválení zrušen. V Evropě byla eutanázie zlegalizována v Nizozemsku, Belgii, Lucembursku a v některých kantonech Švýcarska, eutanázie v těchto zemích je samozřejmě svázána přísnými zákony a pravidly.

Ve Francii nově objevené okolnosti smrti bývalého prezidenta François Mitteranda otázku eutanázie, již několikrát řešenou, ale nikdy nedořešenou, znovu otevírají. Francouzskými zákony je nyní tolerována tzv. pasívní eutanázie, kdy se nevyléčitelně nemocnému přestanou podávat léky a on umírá. Dobrovolná smrt jako důsledek aktivního zásahu lékaře je zapovězena. Bude zajímavé sledovat, zda dobrovolná smrt nevyléčitelně nemocného exprezidenta pomůže francouzské zákony změnit nebo zda je naopak ještě více přitvrdí.
Co si myslíte o eutanázii vy? Jste pro nebo proti? Nebo nevíte?