Karol Divín. Hvězda československého krasobruslení

Karol Divín, československý (slovenský) krasobruslař, ve své době jeden z nejlepších krasobruslařů světa, přichází na svět 22. listopadu roku 1936 v maďarské Budapešti.

Ke krasobruslení Divína přivádí otec, Antonín Finster, který ho pak trénuje až do roku 1959, kdy Divín začíná v Bratislavě spolupracovat s trenérem I. Maurerem – právě díky této spolupráci se pak postupně Divín začíná prosazovat jak na domácích, tak později i na světových sportovních kolbištích. Výčet Divínových úspěchů na domácích sportovištích je dlouhý – v letech 1954-64 se stává jedenáctkrát mistrem Československa v krasobruslení.

Na mezinárodní scéně debutuje Karol Divín v roce 1954 třetím místem na mistrovství Evropy v Bolzanu – na stejném místě pak Divín skončí i na mistrovstvích Evropy v roce 1955 v Budapešti a o rok později v Paříži.

Co se týče mistrovství světa, debutuje Karol Divín v roce 1955 na mistrovství světa ve Vídni, kde se poprvé střetává se svým velkým vzorem, reprezentantem Spojených států amerických, H. A. Jenkinsem – s tímto krasobruslařem, a s jeho bratrem Davidem, pak Divín svádí na kluzištích celého světa.

Na mistrovstvích světa v letech 1955-59 končí Karol Divín pravidelně na pátém či šestém místě, na pátém místě skončí i při svém debutu na olympijských hrách, a to na VII. zimních olympijských hrách v Cortině d´Ampezzo.

Na mistrovstvích Evropy v letech 1957-59 je Karol Divín o poznání úspěšnější než-li na šampionátech světových – v roce 1957 je Divín druhý na mistrovství Evropy ve Vídni, v letech 1958 v Bratislavě a 1959 v Davosu už vítězí.

Největšího triumfu ale dosahuje Karol Divín na VIII. zimních olympijských hrách v americkém Squaw Valley v roce 1960 – navzdory zranění nohy získává Divín po perfektně zajetém závodě stříbrnou medaili, před něj se dostane pouze Američan D. Jenkins.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Petr Koukal bude vlajkonošem české výpravy na olympijských hrách v Londýně

Další velký úspěchy na sebe nenechává dlouho čekat – na mistrovství Evropy v roce 1962 v Ženevě a na mistrovství světa, které hostí v roce 1962 Praha, končí Karol Divín opět na druhém místě (v Praze, stejně jako předtím ve Squaw Valley, podléhá jen D. Jenkinsovi).

Po čtvrtém místě na mistrovství světa v roce 1963 pak přichází Divínovo sportovní loučení – v roce 1964 se účastní tří vrcholných krasobruslařských klání: mistrovství Evropy v Grenoblu, kde končí třetí, mistrovství světa v Dortmundu, kde je též třetí, a IX. zimních olympijských her v Innsbrucku, kde končí na čtvrtém místě.

Po skončení aktivní kariéry se Karol Divín stává trenérem krasobruslení, a to nejprve ve Finsku a Kanadě, poté dlouhá léta trénuje krasobruslaře v Brně, od roku 1986 pak působí opět v Kanadě.

Kromě trénování se Karol Divín věnoval též činnosti rozhodčího na soutěžích krasobruslařských profesionálů.

Karol Divín zemřel po dlouhé nemoci 6. dubna 2022.