Karol Divín. Hvězda československého krasobruslení

Karol Divín, československý (slovenský) krasobruslař, ve své době jeden z nejlepších krasobruslařů světa, přichází na svět 22. listopadu roku 1936 v maďarské Budapešti.

Ke krasobruslení Divína přivádí otec, Antonín Finster, který ho pak trénuje až do roku 1959, kdy Divín začíná v Bratislavě spolupracovat s trenérem I. Maurerem – právě díky této spolupráci se pak postupně Divín začíná prosazovat jak na domácích, tak později i na světových sportovních kolbištích. Výčet Divínových úspěchů na domácích sportovištích je dlouhý – v letech 1954-64 se stává jedenáctkrát mistrem Československa v krasobruslení.

Na mezinárodní scéně debutuje Karol Divín v roce 1954 třetím místem na mistrovství Evropy v Bolzanu – na stejném místě pak Divín skončí i na mistrovstvích Evropy v roce 1955 v Budapešti a o rok později v Paříži.

Co se týče mistrovství světa, debutuje Karol Divín v roce 1955 na mistrovství světa ve Vídni, kde se poprvé střetává se svým velkým vzorem, reprezentantem Spojených států amerických, H. A. Jenkinsem – s tímto krasobruslařem, a s jeho bratrem Davidem, pak Divín svádí na kluzištích celého světa.

Na mistrovstvích světa v letech 1955-59 končí Karol Divín pravidelně na pátém či šestém místě, na pátém místě skončí i při svém debutu na olympijských hrách, a to na VII. zimních olympijských hrách v Cortině d´Ampezzo.

Na mistrovstvích Evropy v letech 1957-59 je Karol Divín o poznání úspěšnější než-li na šampionátech světových – v roce 1957 je Divín druhý na mistrovství Evropy ve Vídni, v letech 1958 v Bratislavě a 1959 v Davosu už vítězí.

Největšího triumfu ale dosahuje Karol Divín na VIII. zimních olympijských hrách v americkém Squaw Valley v roce 1960 – navzdory zranění nohy získává Divín po perfektně zajetém závodě stříbrnou medaili, před něj se dostane pouze Američan D. Jenkins.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Zemřel hojekový brankář a olympijský vítěz Roman Čechmánek

Další velký úspěchy na sebe nenechává dlouho čekat – na mistrovství Evropy v roce 1962 v Ženevě a na mistrovství světa, které hostí v roce 1962 Praha, končí Karol Divín opět na druhém místě (v Praze, stejně jako předtím ve Squaw Valley, podléhá jen D. Jenkinsovi).

Po čtvrtém místě na mistrovství světa v roce 1963 pak přichází Divínovo sportovní loučení – v roce 1964 se účastní tří vrcholných krasobruslařských klání: mistrovství Evropy v Grenoblu, kde končí třetí, mistrovství světa v Dortmundu, kde je též třetí, a IX. zimních olympijských her v Innsbrucku, kde končí na čtvrtém místě.

Po skončení aktivní kariéry se Karol Divín stává trenérem krasobruslení, a to nejprve ve Finsku a Kanadě, poté dlouhá léta trénuje krasobruslaře v Brně, od roku 1986 pak působí opět v Kanadě.

Kromě trénování se Karol Divín věnoval též činnosti rozhodčího na soutěžích krasobruslařských profesionálů.

Karol Divín zemřel po dlouhé nemoci 6. dubna 2022.