Vladimír Putin. Ruský prezident

Vladimír Putin (celým jménem Vladimír Vladimírovič Putin), ruský politik a od roku 2008 ministerský předseda (v letech 2000 – 2008 po Borisi Jelcinovi druhý ruský prezident)) se narodil 7. října roku 1952 v Leningradě jako třetí dítě do dělnické rodiny.

Oba starší bratři, narození ve třicátých letech 20. století, zemřeli ještě před Vladimírovým narozením – jeden na záškrt a druhý za blokády Leningradu za druhé světové války.

Vzdělání Vladimír Putin získává na leningradské Státní univerzitě, kde v roce 1975 absolvuje práva. Během studií vstupuje do Komunistické strany Sovětského svazu a do řad tajné policie (KGB). V letech 1985-1990 působí Vladimír Putin, důstojník KGB, v Německé demokratické republice, pravděpodobně se zde věnuje průmyslové špionáži.

Po pádu komunistického režimu ve východním Německu se pak Putin vrací do Sovětského svazu, kde pracuje na oddělení mezinárodních vztahů leningradské univerzity.

V roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu, Vladimír Putin opouští komunistickou stranu i KGB a stává se pracovníkem odboru vnějších vztahů petrohradské (dříve leningradské) radnice. Za protijelcinovského puče se Putin staví na Jelcinovu stranu – později se toto rozhodnutí stane základním předpokladem jeho strmé politické kariéry.

V letech 1998-99 působí Vladimír Putin coby šéf ruské tajné služby (FSB).

Nejvyšších politických postů v novodobém Rusku dosahuje Vladimír Putin v roce 1999, kdy se v srpnu stává předsedou ruské vlády. Po abdikaci Borise Jelcina je Vladimír Putin dosazen do prezidentského úřadu – nejprve 31. prosince 1999 coby prezident úřadující a pak 26. března 2000 prezidentem řádně zvolený.

Úřad Putin zastává dvě volební období, do roku 2008, kdy se stává po dohodě s Sergejem Medveděvem (dělení vlivu) ministerským předsedou a Medveděv naopak nastupuje na uvolněný prezidentský stolec.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Ludvík Svoboda. Prezident, jenž musel být odvolán zvláštním zákonem

Vladimír Putin jako prezident postupně vyvedl Rusko z hospodářské krize a postupně si vybudoval obraz silného vůdce, který se zajímá o osud obyčejných Rusů. Jeho popularitu nedokázaly narušit ani mnohé korupční aféry, které za jeho vlády v Rusku bují, ani zdlouhavá a krvavá válka v Čečensku ani postupné a znatelné omezování demokracie (svoboda vyjadřování médií atd.).

Pomozte Ukrajině

V zahraniční politice panuje dlouho mezi Putinem a Západem shoda – Putin rozvíjí vztahy se západoevropskými mocnostmi i Spojenými státy americkými G. Bushe. Zlom a ochlazení přicházejí v polovině prvního desetiletí 21. století, kdy se Spojené státy chystají vystavět ve střední Evropě (vybrána je nakonec Česká republika) a kdy se vztahy Ruska a Západu zhorší také kvůli ruskému angažmá v krvavém konfliktu v Gruzii (2008).

V prezidentských volbách, které v Rusku probíhají v březnu 2012, je Vladimír Putin nejvážnějším kandidátem na kremelský úřad.

Co se osobního života týče – Vladimír Putin je ženatý Ludmilou Alexandrovnou Škrebněvovou, učitelkou španělštiny a bývalou letuškou, se kterou má dvě dcery – Marii, narozenou roku 1985 a Jekaterinu, narozenou roku 1986.