Panika z Marsu. Jak rozhlasová Válka světů vyděsila Ameriku v roce 1938

Válka světů. Takhle vypadaly marťanské tripody. Zdroj: Volné dílo.

Představte si, že jednoho říjnového večera ladíte rádio a mezi oblíbenou hudbou se ozve naléhavé hlášení: „Mimozemšťané přistáli na Zemi a ničivě postupují napříč naší zemí!“ Takový byl 30. říjen 1938 pro tisíce Američanů, když z rádia zazněla adaptace Války světů. Lidé věřili, že se stali svědky skutečného mimozemského útoku! Propukla panika a chaos zachvátil města i venkov, když se posluchači ve strachu z neznámé hrozby schovávali, utíkali, a dokonce volali na tísňové linky…

Večer 30. října 1938 se stal jedním z nejpamátnějších v dějinách americké rozhlasové historie. Orson Welles a jeho divadelní skupina Mercury Theatre on the Air adaptovali sci-fi román H. G. Wellse Válka světů pro rozhlasového vysílání, a to bylo tak realistické, že posluchače přesvědčilo o skutečné invazi mimozemšťanů. Rozhlasová inscenace tak poprvé v historii způsobila vlnu paniky, jež zasáhla tisíce lidí po celých Spojených státech.

Předobrazem rozhlasové hry byl stejnojmenný román

Herbert George Wells, anglický spisovatel a vizionář, vydal svůj román Válka světů v roce 1898. Příběh líčí dramatickou invazi Marťanů, kteří přistávají na Zemi a systematicky ničí vše, co jim stojí v cestě. Tato představa o kontaktu s vyspělou mimozemskou civilizací uchvacuje a děsí čtenáře dodnes. Román nejen inspiroval mnoho dalších autorů sci-fi, ale také sloužil jako zamyšlení nad lidskou bezmocností a brutalitou, kterou může technologicky vyspělejší civilizace způsobit.

Rozhlasové vysílání mělo nečekané důsledky

Rozhlasová adaptace Války světů, kterou vytvořil tehdy čtyřiadvacetiletý Orson Welles, byla vysílána formou série zpravodajských reportáží, což jí dodalo věrohodnost. V té době bylo rádio hlavním zdrojem informací, a když byla první „hlášení“ o mimozemských útocích uvedena, posluchači je považovali za skutečné. Wellesova inscenace byla detailně propracovaná: obsahovala svědecké výpovědi, naléhavé zprávy o Marťanech používajících zbraně, které ničily celé oblasti, a hlášení o hromadné evakuaci obyvatel.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Daniel H. Wilson. Chlapec, jeho robot a Robopocalypse

Lidé, kteří tak naladili vysílání až po jeho začátku, často nevěděli, že jde o fikci, a byli přesvědčeni, že jde o aktuální události. V některých oblastech USA vznikla panika, lidé opouštěli své domovy, zabarikádovali se v budovách nebo volali policii a žádali o pomoc. I když rozsah paniky byl později zveličován a s přibývajícími lety se příběhy o panice přibarvily, historici potvrzují, že mnoho lidí skutečně věřilo, že Spojené státy čelí neznámému útoku.

Autor hry Orson Welles? Génius, který šokoval Ameriku

Orson Welles byl už v mládí považován za brilantního tvůrce, ale Válka světů ho přes noc proslavila a později mu otevřela dveře do Hollywoodu. Tam natočil v roce 1941 svůj slavný film Občan Kane, který se dnes považuje za jedno z nejvýznamnějších děl kinematografie. Nicméně právě rozhlasová inscenace Války světů ukázala jeho schopnost vytvářet působivé a kontroverzní projekty, které zasáhly široké publikum.

Odkaz rozhlasové Války světů žije dodnes

Děsivý večer 30. října 1938 i dnes vyvolává otázky ohledně síly médií a jejich moci ovlivnit veřejné mínění a vyvolat masovou paniku. Celý incident připomíná, jak důležité je ověřovat informace a kriticky přistupovat k tomu, co slyšíme nebo čteme. Příběh o rozhlasové Válce světů také inspiroval řadu dalších umělců a stal se studovaným příkladem mediální manipulace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *