Stanislav Jelínek. Předobraz starého Brůny ze Studny

Životopis Stanislava Jelínka, muže, který se stal předobrazem starého Brůny, který dodnes děsí diváky televizního seriálu 30 případů majora Zeman, se začal psát v roce 1911, několik let před první světovou válkou. Pro veřejnost bude už navždy mužem, jehož osud se zapsal coby jedna z temných kapitol do dějin české kriminalistiky.

Kdo byl Stanislav Jelínek? S rodinou žil ve středočeské obci Vonoklasy, na samotě, která měla být klidným útočištěm před okolním světem, ale nakonec se proměnila v místo obrovské tragédie. K čemu vlastně ve Vonoklasech došlo? A proč?

Vše mělo nejspíše svůj základ už v povaze samotného Jelínka. Byl i podle svědectví člověkem, který se celý život potýkal se svými vnitřními démony, se kterými se ale dlouho snažil bojovat. Vedl uspokojivý život s manželkou Marií Jelínkovou (1914–1968), vychovávali syna Stanislava mladšího (1939–2003). Navenek žila rodina uzavřeně, napětí a konflikty ve vztazích se sousedy byly běžné.

Vše pak vyvrcholilo v roce 1967, kdy se Stanislav Jelínek se synem dostali do potyčky se sousedy. Zranění, která jednomu z nich způsobil nožem, vedla k jeho trestnímu stíhání. Jeho psychické problémy ještě zesílily, možná už v této době v něm začal zrát jeho šílený nápad na zúčtování se světem.

Zlomovým bodem se pak únor roku 1968. Pod tíhou stresu, izolace a dost možná i duševní nemoci, se Stanislav Jelínek rozhodl spáchat zločin, který otřásl tehdejší společností a nad kterým i dnes zůstává rozum stát. V noci z 12. na 13. února (údajně) napadl (podle seriálu 30 případů majora Zemana sekyrou, což ale nebylo nikdy prokázáno) manželku Marii. Ta byla později nalezena mrtvá v domě. Syna Stanislava mladšího se (prý) pokusil přesvědčit k sebevraždě, ten ale dokázal uniknout a přivolat pomoc. Sám Jelínek starší pak ukončil svůj život skokem do studny u domu.

Proč „prý“? Tragédie nebyla nikdy uspokojivě vyšetřena a zůstává dodnes obestřena tajemstvím. Byla Stanislavova čin skutečně nevyhnutelným důsledkem jeho psychického stavu, nebo hrál roli i dlouhodobý tlak z okolí? Tyto otázky zůstávají nezodpovězené, přestože případ Jelínkových byl zpracován a úspěšně „vyšetřen“ ve známé epizodě „Studna“ v seriálu „Třicet případů majora Zemana“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Andrej Čikatilo. Rostovský řezník

Tragédii rodiny Jelínkových ve Vonoklasech realisticky mapuje i nový seriál Studna, který se snaží nabídnout hlubší a realističtější pohled na celý případ. Seriál, který měl premiéru v roce 2024, zpracovává nejen samotné události, ale i psychologické pozadí hlavních aktérů. V několika dílech přináší otázky o povaze zla, dopadu izolace na lidskou mysl a síle společenského tlaku. A daří se mu to skvěle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *