James Cook. Prozkoumal Pacifik, změnil mapu světa

James Cook byl britský mořeplavec, kartograf a objevitel, který zmapoval Tichý oceán a objevil mnoho nových zemí, včetně východního pobřeží Austrálie, Nového Zélandu a Havajských ostrovů. Díky svým třem slavným expedicím se stal jedním z nejvýznamnějších mořeplavců historie vůbec. Jeho životní příběh je plný dobrodružství, objevů, ale taky nečekaně tragického konce.

Chudé dětství a začátky na moři

Narodil se 27. října 1728 ve vesnici Marton v severní Anglii. Pocházel z chudé rodiny – jeho otec byl farmář a James už odmala musel pracovat na polích. Navzdory skromným poměrům získal základní vzdělání a už jako chlapec měl velký sen – vydat se jednou na moře.

Sen se mu začal plnit ještě před prahem dospělosti – ve věku 16 let začal James Cook pracovat v obchodním loďstvu a brzy se stal zkušeným navigátorem. První cenné zkušenosti získal při plavbách podél severního pobřeží Anglie, všem bylo brzy jasné, že jeho talent na čtení v mapách a kartografii je mimořádný.

Vojenská kariéra a mapování Kanady

Další zkušenosti na moři sbíral Cook v britském královském námořnictvu během sedmileté války (1756–1763), kdy byl nasazen v Kanadě, kde dostal za úkol zmapovat řeku sv. Vavřince a pobřeží Newfoundlandu. Precizní práce mladého mořeplavce byla klíčová pro britské vítězství nad Francouzi – není proto divu, že se dostal do hledáčku nejvyššího velení britské admirality.

Ta si brzy uvědomila, že v Cookovi má nejen schopného námořníka, ale i výjimečného kartografa. V roce 1768 jej proto pověřili první velkou expedicí do Tichomoři – Jamesi Cookovi se začal plnit životní sen.

První expedice (1768–1771): Austrálie a Nový Zéland

Byla to velká sláva! Cookova loď HMS Endeavour vyplula v roce 1768 a jejím hlavním cílem prozkoumat a zmapovat Pacifik. Výprava měla za úkol pozorovat také přechod Venuše přes Slunce na Tahiti, tajným úkolem bylo objevení Terra Australis Incognita – domnělé jižní pevniny, dnešní (patrně) Antarktida.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Mikuláš Kopernik. Ten, co vsadil Slunce doprostřed světa

Během této expedice James Cook zmapoval východní pobřeží Austrálie, které pojmenoval Nový Jižní Wales a prohlásil ho za britské území. Potvrdil také, že Nový Zéland tvoří dva hlavní ostrovy, a ne součást větší pevniny. Setkal se i s domorodými Maory a došlo k prvním konfliktům mezi Evropany a původními obyvateli.

Druhá expedice (1772–1775): Hledání jižního kontinentu

Britská vláda byla posedlá hledáním mýtické Jižní země (Terra Australis). Cook proto vedl druhou expedici se dvěma loděmi – HMS Resolution a HMS Adventure. Výsledky této výpravy? Cook doplul blíže k Antarktidě než kterýkoli Evropan před ním. Objevil a zmapoval souostroví Tonga, Velikonoční ostrov a Novou Kaledonii. Vytvořil do té doby nejpřesnější mapy Pacifiku, které byly používány ještě desítky let po jeho smrti.

Třetí expedice (1776–1779): Tragický konec na Havaji

Cookova poslední výprava měla za cíl najít severozápadní průplav mezi Atlantikem a Pacifikem, což by Velké Británii zajistilo kontrolu nad obchodními trasami. Na této cestě objevil Havajské ostrovy – ty se mu nakonec staly místem osudným.

Při návratu na Havaj v roce 1779 byl Cook nejprve uctíván jako bůh Lono, ale po konfliktech s místními obyvateli se situace radikálně změnila. Když se Cook pokusil zajmout havajského krále jako rukojmího, domorodci se rozhodli k boji a Cook byl zabit na pláži v zátoce Kealakekua dne 14. února 1779.

Osobní život a rodina

James Cook byl ženatý s Elizabeth Batts, se kterou měl šest dětí. Žádné z jeho dětí se nedožilo dospělosti, Elizabeth manžela přežila o 56 let a dožila se úctyhodného věku 93 let.

Odkaz a význam Cookových objevů

James Cook nejen změnil mapu světa, ale také přinesl revoluční změny v mořeplavbě jako takové. Zavedl přísnou hygienu na lodích, čímž výrazně snížil úmrtnost námořníků na kurděje. Jeho mapy byly nejpřesnějšími v jeho době a položily tak základy pro kolonizaci Austrálie a Tichomoří. Dnes jsou po něm pojmenovány Cookovy ostrovy, Cookova úžina mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu a jeho sochy stojí v mnoha světových přístavech.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Marco Polo. Cestovatel, který Evropě představil Dálný východ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *