Hippokratés z Kósu. Slavný lékař antického Řecka

Hippokratés z Kósu (Hippokrates), nejslavnější lékař antického Řecka a filozof, zakladatel lékařské školy, podle níž je nemoc přirozený stav a proces, a autor prvního uceleného etického kodexu v lékařství (tzv. Hippokratova přísaha), přichází na svět někdy kolem roku 460 před naším letopočtem na ostrově Kós.

Hippokratův život je dnes z větší části zahalen tajemstvím – ví se, že v mládí je zasvěcen do lékařského povolání (pochází z rodiny léčitelů), že poté procestuje celé tehdejší Řecko a oblast Malé Asie a že se pak stává určující autoritou tehdejší medicíny, je nejen lékařem, nýbrž i medicínu vyučuje.

O mnoho více toho o Hippokratově životě známo není. Jako lékař je Hippokratés zakladatelskou osobností medicíny jako takové – jako první vytváří ucelený systém pouček a postupů, které lze označit za prazáklad lékařství jako samostatné vědecké disciplíny – Hippokratés přitom navazuje na nauku přírodních filosofů (především na jejich humorální teorii, pojednávající o „šťávách těla“).

Hippokratés, stejně jako přírodní filosofové, tvrdí, že zdraví závisí na rovnováze či nerovnováze těchto šťáv v těle, zároveň ale dodává, že tuto rovnováhu lze vhodnou životosprávou a vhodným (zdravým) prostředím ovlivňovat a upravovat – Hippokratés přitom zná čtyři základní šťávy, a to krev, sliz, černou žluč a žlutou žluč (tuto Hippokratovu humorální teorii později v ucelený systém medicínské vědy převede Galénos {viz Galénos}).

Značnou pozornost Hippokratés věnuje v lékařství otázce pozorování projevů (symptomů) zdraví a nemoc, v péči o nemocného pak Hippokratés zdůrazňuje potřebu individuálního přístupu.

Hippokratés je autorem 58 spisů (sepsaných v 73 knihách, Hippokratés toto dílo vytváří společně se svými žáky) – tyto spisy jsou označovány jako tzv. „Corpus Hippocraticum“ (Hippokratovský soubor) a obsahují práce z anatomie, chirurgie, dietetiky či fyziologie.

Dnes je Hippokratés znám především jako autor prvního etického kodexu lékařské vědy, a to tzv. Hippokratovy přísahy – Hippokratés stanovuje etické požadavky na konání a jednání lékaře, mimo jiné vyžaduje slib obětavosti, slib časově neomezené povinnosti pomáhat potřebným, slib mlčenlivosti atd. – z textu této přísahy je pak dnes odvozen slib lékařský, a to od roku 1948, kdy je přijat za závazný na sjezdu Světové lékařské organizace ve švýcarské Ženevě.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Václav Klement. Výrobce prvních českých aut

Hippokratés, zakladatel medicíny jako samostatné vědecké disciplíny, umírá někdy kolem roku 380 před naším letopočtem, a to pravděpodobně v Lárrise v Thessalii.