Vojtěch Steklač. Boříkovy a další lapálie

Vojtěch Steklač, český spisovatel a překladatel známý především svojí tvorbou pro děti (určitě znáte jeho Boříkovy lapálie nebo Pekelnou třídu), se narodil 21. října roku 1945 v Příbrami, dětství a mládí prožil nicméně v Praze.

Jako osmnáctiletý začal Vojtěch Steklač v roce 1963 studovat Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), brzy ale přechází na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde úspěšně vystuduje filozofii a sociologii (absolvuje v roce 1970).

Po vysoké škole Vojtěch Steklač pracuje krátce jako redaktor časopisu pro malé čtenáře Ohníček, později se stal redaktorem časopisu Pionýr, kde nakonec dosáhne šéfredaktorského postu. V Pionýru stráví Vojtěch Steklač nakonec deset let.

Po roce 1989 působil Vojtěch Steklač šéfredaktorem časopisu Filip, pracoval také v České televizi jako dramaturg. Od poloviny devadesátých let se Vojtěch Steklač živí coby scénárista a spisovatel na volné noze.

Jako spisovatel píše Vojtěch Steklač především pro dětského čtenáře, několik knih ale napsal i pro dospělé, žádná z nich se ale nestala takovým čtenářským hitem jako jeho tvorba dětská.  Té se pojďme věnovat.

Největší slávu získala Steklačovi parta kluků z pražských Holešovic – Bořík, Aleš, Mirek a Čenda. Jejich humorné příběhy vepsal do několika knih, které mají společné jedno – hlavního hrdinu Boříka. V roce 1970 vyšly Boříkovy lapálie (v současné době je vydává nakladatelství Albatros), v roce 1973 Boříkovy lapálie II., v roce 1978 Vojtěch Steklač vydal knihu Pekelná třída a o tři roky později (1981) Bohoušek a spol.

Postavu Boříka Vojtěch Steklač oživil i po roce 1989. V roce 2002 vycházejí Nové Boříkovy lapálie, v roce 2005 pak Velké Boříkovy lapálie, ve stejném roce Albatros vydává ještě další Steklačovu knihu, nazvanou Pekelná třída řádí. Konečně pak v roce 2007 vychází kniha Pekelná třída řádí.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Titus Livius. Největší z římských historiků