Tip na knihu – Tom Segev: Simon Wiesenthal

Simon Wiesethal. Pokud se dá život člověk pojmout ve zkratce, ten Wiesethalův by se dal vyjádřit souslovím  lovec nacistů. Sám ale podobné označení odmítal.

Jeho předválečný život byl do jisté míry spjatý s Československem – na ČVUT vystudoval architekturu. Jako architekt pak pracoval v Polsku, ve Lvově, až do napadení Polska a vypuknutí druhé světové války. Simon Wiesenthal je Žid a za druhé světové války byl nacisty za svůj původ internován postupně v několika koncentračních táborech. Jako zázrakem přežil.

Po válce zasvětil Simon Wiesenthal svůj život hledání uprchlých nacistických válečných zločinců a pachatelů holocaustu. V roce 1947 založil v Rakousku Židovské dokumentační středisko, které o nacistických zločincích shromažďovalo informace, které pak v mnoha případech vedly k jejich zadržení a potrestání.

V roce 2005 Simon Wiesenthal zemřel.

Tom Segev: Simon Wiesenthal

(oficiální text nakladatele): Přes zasloužený respekt není slavný „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal jednoduchou postavou a není snadné jej pod nánosem legend – často vlastní „výroby“ – uchopit.

Kniha Toma Segeva vrhá nové světlo na množství kauz a kontroverzí s Wiesenthalem spjatých: na jeho skutečnou roli v honu na Adolfa Eichmanna, spolupráci s izraelským Mosadem, svérázné metody pátrání a schopnost manipulovat média, podivné přátelství s Kurtem Waldheimem a Albertem Speerem, konflikt s kancléřem Brunem Kreiským či s Eliem Wieselem.

Autor v knize veškerá fakta poprvé plně dokládá materiály z archivů soukromých osob i institucí, včetně amerických, izraelských, polských a východoněmeckých tajných služeb, a vytváří brilantní portrét muže, který celý život zasvětil probouzení historické paměti, aby se historie nemusela opakovat.

Knihu Toma Segeva Simon Wiesenthal vydalo nakladatelství Paseka v květnu 2012 a nelze jinak než ji doporučit všem čtenářům, kteří mají hlad po informacím o životě legendárního lovce nacistů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jo Nesbø: Spasitel. Harry Hole v akci od 15. března