Výročí dne – 28. května 1987. Mathias Rust přistál na Rudém náměstí

Mathias Rust. Dnes pozapomenuté, před dvaceti pěti lety nejcitovanější jméno světa. Ano, dnes je to právě 25 let, co v srdci komunistického Ruska, na Rudém náměstí nedaleko Kremlu, přistál se svým sportovním letadlem Cessna 172 tehdy devatenáctiletý německý mladík Mathias Rust a zapsal se tak nesmazatelně do dějin východního bloku a koneckonců i do dějin světového letectví.

Svůj legendární kousek si Mathias Rust, který nebyl žádným zkušeným pilotem a měl nalétáno kolem 50 letových hodin, naplánoval dlouho dopředu. Z Německa se přes Island a Norsko přepravil v pronajaté Cessně do Finska, 28. května pak z Helsinek odstartoval na svůj životní let – v den, kdy Sovětský svaz slavil Den pohraničníků. Kteří selhali. Nebo neselhali?

Pravdou je, že Rust ozbrojenou a bdělou stráž sovětských hranic Mathias Rust nepřelstil. Už od hranic jej doprovázely sovětské stíhačky Mig-21, připravené Rustovu sportovní cessnu kdykoli bez milosti poslat k zemi.

Neposlaly. V sovětském svazu vládl duch perestrojky, u moci byl Michail Gorbačov a ten si nemohl přát konflikt se Západem. Se západními médii a západními novináři. Jen krátce před tímto incidentem se odehrál jiný, mnohem tragičtější – nad Sachalinem sovětské vzdušné síly sestřelily korejský civilní letoun, který letěl (ať již omylem či záměrně) mimo předepsaný koridor. Výsledek? 269 mrtvých a mezinárodní roztržka.

Konečně v Moskvě! V 18:40 místního času.

Benevolence moci nakonec přivedla Mathiase Rusta po pět a půl hodiny dlouhém letu nad sovětským územím až na Rudé náměstí, kde zakroužil nad Kremlem a – přistál. Ne přímo na Rudém náměstí, jak se uvádí (a jak stojí i v nadpisu dnešního výročního článku), ale nedaleko něj. Přesně v 18:40 hod moskevského času dosedl Rust se svojí Cessnou na Vasiljevském spusku, odkud pak roloval k chrámu Vasilije Blaženého. Zastavil u parkoviště autobusů.

Podle svých slov chtěl Mathias Rust svým letem „vytvořit most“ mezi Západem a Východem. A chtěl si popovídat s Gorbačovem. Ten celý incident využil ku svému prospěchu – zbavil se politických protivníků v komunistické straně, především pak ministra obrany Sergeje Sokolova a vrchního velitele vojsk protivzdušné obrany generála Alexandra Koldunova.

Mathias Rust si za svůj let a přistání na Rudém náměstí, kterým se podle nejpravděpodobnější verze chtěl vytáhnout před přáteli (podle některých svědectví se dokonce vsadil o 10 000 marek, že se mu husarský kousek povede), nakonec od sovětské soudní moci „vysloužil“ čtyři roky nucených prací. Po 432 dnech, které strávil ve vězení, mu byla udělena milost a byl propuštěn na svobodu. A vyhoštěn.

Mathias Rust po svém letu? Pokus o zabití, krádeže, poker.

Celosvětových patnáct minut slávy si užil Mathias Rust v roce 1987. V Německu se pak „proslavil“ ještě několikrát. V roce 1989 byl  německým soudem odsouzen na dva a půl roku za to, že během civilní služby v nemocnici pobodal zdravotní sestru (resp. studentnku zdravotní školy). Důvod? Nechtěla mu být po vůli, odmítla jej políbit… V roce 2001 byl Mathias Rust souzen za krádež, jeho „obětí“ byl drahý kašmírový svetr, který se mu zalíbil v obchodním domě v Hamburku. Trest? (Nikdy nezaplacená) pokuta 10 000 marek.

Dnes Mathiase Rusta potkáme nejčastěji v kasinech po celém Německu i Evropě – živí se jako profesionální hráč pokeru, v roce 2012 se podle svých slov stal finančním analytikem nově založené investiční banky v Curychu.  Co se letadel týče, nejsou žádné zprávy o tom, že by se chystal na nějakou další výpravu. Třeba na sever Korejského poloostrova…