Výročí dne – 18. července 1925: Adolf Hitler vydal Mein Kampf

Stejná krev patří do společné říše. Německý národ nebude mít žádné morální právo na koloniálně-politickou činnost, dokud nebude moci své vlastní syny spojit ve společném státě.

Teprve tehdy, až se hranice Říše uzavřou i za posledním Němcem, aniž by bylo možné zajistit jeho výživu, vznikne z nouze vlastního národa morální právo na získání cizí půdy. Pluh pak bude mečem a ze slz války vyroste pro potomky chléb vezdejší.

Ve vězení je nuda. Co kdybych něco napsal?

Původní název byl Roky boje proti lži, hlouposti a zbabělosti, dnes je známý jako Mein Kampf. Neblaze proslulý pamflet, ve kterém Adolf Hitler vykřičel svoji nenávist vůči všemu neněmeckému, především pak vůči Židům. Psal jej ve vězení v Landsbergu, respektive jeho slova zapisoval nadšený posluchač a tehdejší spoluvězeň Rudolf Hess, oba si odpykávali trest za podíl na zpackaném „pivním puči“ v Mnichově v roce 1923. Hitler si měl odsedět pět let, nakonec byl propuštěn po devíti měsících. Hess po sedmi.

Mein Kampf byl vydán ve dvou svazcích, první vyšel 18. července 1925, druhý o rok později. Německá veřejnost? Jestliže předtím považovala Hitlera za neškodného křiklouna, pamflet, vzývající germánského ducha, ji v názoru utvrdil. Směšná kniha směšného blázna se směšným knírkem pod nosem.

10 milionů výtisků? To nemají ani spisovatelé, kteří kupují domy v Řecku

Když se směšný blázen se směšným knírkem pod nosem dostal o osm let později k moci, byl už Mein Kampf na vrcholu. Za Hitlerovy vlády bylo vytištěno na 10 milionů výtisků, kniha vycházela všude, kam vstoupila noha vojáka wehrmachtu.

S koncem druhé světové války a pádem Hitlerova režimu se Mein Kampf dostal na seznam knih, které se nevydávají, a pokud ano, tak ve výrazně osekané podobě a s vysvětlujícími komentáři. Mein Kampf se stal tabu, přestože například v Německu nebylo jeho vydávání nikdy oficiálně zakázáno. Pouze vlastník autorských práv, kterým se po Hitlerově sebevraždě stal stát Bavorsko, autorská práva k vydání nikdy nikomu nepostoupil.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Výročí dne - 5. června 1981: Michael Gottlieb poprvé popsal onemocnění AIDS

Michal Zítko aneb Pane, vy jste nacista!

České nekomentované vydání si dovolil vydat v roce 2000 nakladatel Michal Zítko. Pokud se nepamatujete, v roce 2005 jej po dlouhých peripetiích až Nejvyšší soud zprostil oobvinění, že se tímto svým počinem dopustil trestného činu podpory a propagace hnutí potlačujících lidská práva. Od soudů nižší instance si předtím odnesl trest tří roků vězení s podmíněným odkladem na pět let. Jen pro zajímavost – prodalo se 90 tisíc výtisků.

Za tři roky se situace kolem Mein Kampfu radikálně změní – 30. dubna 2015 uplyne 70 let od Hitlerovy smrti, a protože nacistický pohlavár nemá žádné známé potomky, Mein Kampf bude právně zcela volný pro kohokoli, kdo jej bude chtít vydat. Bude to jedině dobře, konečně se ti, kdo se jej dodnes bojí, dozví, jak směšný a hloupý byl. Pamflet i Hitler.

Výročí prvního vydání pamfletu Mein Kampf si připomněl Marcel Kupka