Jan Vlasák. Herectví mu učarovalo už v dětství

Jan Vlasák. Často se jej ptají, jestli je otcem herečky Lenky Vlasákové. Není. A nejsou ani nijak příbuzní. Jeho syn se proslavil v uměleckém světě přinejmenším jako on. Ale ne jako herec, ale spisovatel. A ne v Česku, ale v Německu. Ve světě se proslavil rolí „úchyla“ v béčkovém hororu Hostel. Suma sumárum. Patří k lidem, jejichž život je bohatý na zajímavé události.

Životopis Jana Vlasáka? Herecká studia mu vyšla až napotřetí, diváci ve světě jej znají z Hostelu

Narodil se 3. února roku 1943 v Čáslavi, v nedalekých Dolních Bučovicích pak vyrůstal. Prkna, která znamenají svět, mu učarovala už jako pětiletému, kdy poprvé uviděl zkoušku místního ochotnického souboru.

Studia herectví mu ale nebyla dlouho souzená. Nejdříve byl proti tatínek, který chtěl mít ze syna inženýra. Poté ase dvakrát nedostal na DAMU, teprve napotřetí sítem přijímacích zkoušek prošel. Už ne v Praze na DAMU, ale na brněnské Janáčkově akademii. Po absolutoriu v roce 1965 Jan Vlasák získal svoje první angažmá ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Tady odehrál tři sezóny.

Do dalšího angažmá zamířil Jan Vlasák z jihu Moravy na sever – nejprve do Divadla Petra Bezruče, poté do Státního divadla. Tady ho režisér Jan Kačer v té době označil za nejlepšího Cyrana z Bergeracu na jevištích v Československu.

S Janem Kačerem odešel Jan Vlasák v roce 1979 do pražského Divadla E. F. Buriana, už v roce 1981 se ale vrací na Moravu. Nastupuje do Státního divadla v Brně ještě za éry Evžena Sokolovského. Tady odehrál řadu slavných představení v režii svého pedagoga Aloise Hajdy z JAMU. Othello, Amadeus (tady zahrál fenomenálně Salieriho), Gazdina roba, Pygmalion… to je jen několik z divadelních kusů, ve kterých ztvárnil výrazné role.  

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Filip Čapka. Hvězda Ulice a Polopatě

V roce 1984 se stěhoval Jan Vlasák opět do Prahy. Nejprve na prkna Realistického divadla, v roce 1990 pak do Zlaté kapličky. V Národním divadle setrval do roku 2000. Od té doby Jan Vlasák vystřídal několik scén nebo působí na volné noze.  Na svém kontě má i celou řadu shakespearovských rolí.

Ve filmu a televizi hraje především záporné postavy

Jan Vlasák ve filmu a televizi? Vyloženě hlavní role se mu po celou kariéru vyhýbaly, přesto se do paměti filmových i televizních diváků zapsal písmem nesmazatelným. Často spolupracoval se zahraničnímu produkcemi (už zmíněný horor Hostel, kde měl hlavní zápornou roli nebo sci-fi Duna), jeho doménou jsou méně kladné až záporné postavy. Prototyp záporného hrdiny (příslušníka StB) vytvořil například v seriálu Bez vědomí z produkce HBO.

Po celou svoji kariéru Jan Vlasák působí také v rozhlase a dabingu.

Jan Vlasák je ženatý, s manželkou Eliškou mají tři děti. Nejstarší syn Jan žije v Německu a je úspěšným spisovatelem. Prostřední Barbora trpí od dětství schizofrenií, od 18 let žije v ústavu ve Svojšicích.