Barbora Jánová. Dlouhá cesta k herectví

Kdo ji zná dnes, možná jen těžko uvěří tomu, že jako náctiletá byla obětí body shamingu a šikany – její okolí ji tedy dávalo hlasitě najevo, že její vzhled neodpovídá trendům. Dnes patří Barbora Jánová mezi tu rozhodně půvabnější část nastupující generace českých hereček. Dokazuje to s každou další rolí.

Životopis Barbory Jánové? Několik let se živila jako úřednice, herectví si ji nakonec našlo

Narodila se ve středočeském Benešově, městě, v jehož sousedství stojí jeden z nejkrásnějších zámků u nás – Konopiště. Stalo se tak 18. srpna roku 1989, těsně před Sametovou revolucí, které vrátila tehdejší Československo do společnosti demokratických zemí.

Dětství a mládí strávila Barbora ve Vlašimi, kde byla členkou souboru mažoretek. Vyzkoušela si také, jaké je to stát na prknech, která znamenají svět – zahrála si roli malé princezny Alžběty v dramatu Richard III. na scéně Stavovského divadla. O studium herectví se pokusila poprvé hned po základní škole, na konzervatoř ale přijata nebyla. Vystudovala proto obchodní ekonomii, po maturitě nastoupila jako úřednice do jednoho z pražských center sociálních služeb… a s hereckou kariérou byl tak zdánlivý konec.

Opravdu jen zdánlivý. Barbora Jánová při zaměstnání pracovala jako asistentka režie v České televizi, kolem filmu se pohybovala prakticky neustále. Nakonec se (z podnětu svého tehdejšího přítele herce a režiséra Jiřího Mádla) rozhodla zkusit přijímačky na Vyšší odborné škole herecké – přijímací řízení zvládla a školu mezi roky 2010 – 2013 studium úspěšně absolvovala.

Hvězda Slunečné, účastnice Survivoru

Po studiu herectví Bára Jánová působila jako ředitelka divadelní společnosti La’My, kterou založila se spolužáky na škole. Postupně hostovala v pražských i mimopražských divadlech a začala se objevovat i na televizní obrazovce. Zahrála si v seriálech Ordinace v růžové zahradě (MUDr. Barbora Nývltová), Doktoři z Počátků, Specialisté či Slunečná, kde vytvořila větší roli Sylvy Popelkové.

Poprvé se v televizi objevila v malé roli dívky ve mlýně v pohádce Vodník a Karolínka v roce 2010. V roce 2022 byla jednou z účastnic hry na přežití Survivor 2022 – skončila na jednadvacátém místě.

Velké filmové role na Barboru Jánovou zatím ještě čekají, v roce 2023 má být jednou z postav filmu Ležáky režiséra Tomáše Magnuska.