Alena Hanáková: Životopis ministryně kultury

[adsenseyu1]

Mgr. Alena Hanáková. Působila jako starostka Vizovic, je poslankyní Parlamentu České republiky a ministryní kultury ve vládě Petra Nečase. V září 2012 se „proslavila“ kauzou odvolání ředitele Národního divadla v Praze Ondřeje Černého.

Narodila se 1. září roku 1958 ve Zlíně, střední školu vystudovala v Boskovicích (v roce 1977 absolvovala na tamní Střední pedagogické škole). Po střední škole Hanáková nastoupila jako vychovatelka ve školních družinách základních škol ve Zlíně a okolí, v roce 1993 začala pracovat jako učitelka na Základní škole Vizovice.

Ve stejném roce si začala Alena Hanáková doplňovat vzdělání, v letech 1993-1999 vystudovala učitelství 1. stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na vizovické základní škole Hanáková působila do roku 2002.

V roce 2002 se Alena Hanáková stala zastupitelkou ve Vizovicích, zároveň v tomto městě působila v letech 2002-2006 jako místostarostka, v letech 2006-2010 pak jako starostka. V roce 2008 byla pak v krajských volbách zvolena do Zastupitelstva Zlínského kraje.

V roce 2010 se Alena Horáková rozhodla kandidovat do Poslanecké sněmovny České republiky jako nestraník v řadách TOP 09. V Parlamentu se Alena Hanáková zapojila do práce jako členka Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a Volebního výboru.

20. prosince byla Alena Hanáková jmenována ministryní kultury ve vládě Petra Nečase (za hnutí STAN – Starostové a nezávislí), do povědomí veřejnosti se poprvé výrazněji zapsala v září 2012, kdy odvolala (podle mnohých nesmyslně a bezdůvodně) ředitele Národního divadla v Praze Ondřeje Černého.

Co se soukromého života týče, Alena Hanáková je podruhé vdaná, z prvního manželství má syna Jakuba (1982) a dceru Vendulu (1977).

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *