Výročí dne – 10. září 1898. Císařovna Sissi byla zavražděna v Ženevě

Být ve špatný okamžik na špatném místě. Alžběta Bavorská, rakouská císařovna a česká královna, známá spíše jako Sissi, manželka Františka Josefa I. Habsburského, by se Ženevě v ten osudný den zcela jistě vyhnula, kdyby věděla, co ji čeká. Stejně jako to udělal princ Orleánský. Původní oběť atentátu, který chystal šestadvacetiletý italský anarchista Luigi Lucheni. Opustil Ženevu dříve než měl v plánu, Lucheni vzal zavděk nešťastnou rakouskou císařovnou.

Císařovna Sissi. Narodila se na Štědrý den roku 1937, pocházela ze stejného rodu jako proslulý Ludvík II. Bavorský, přezdívaný „pohádkový král“, který nechal vystavět podivuhodné zámky, které dodnes patří k ozdobám bavorské krajiny.

Za Františka Josefa I., svého bratrance, byla provdána jako šestnáctiletá, když se do ní rakouský císař zamiloval namísto její sestry Heleny. Svému muži porodila Sissi čtyři děti – nejstarší Žofie zemřela jako dvouletá, Gisela a následník trůnu Rudolf vyrůstali v péči babičky, císařovy matky. Miláčkem pro Sissi byla nejmladší Marie Valérie.

Podle vyprávění byla Sissi posedlá svým vzhledem. Abnormálně sledovala svoji váhu (podle všech indicií trpěla mentální anorexií), dokázala celé týdny držet drastické diety, stahovala se do korzetů, podnikala velmi dlouhé pěší tůry, při kterých jí jen málokdo stačil. V každém zámku, kde se chystala ubytovat, pro ni (v té době neslýchaná věc pro ženu) musela být vybudována tělocvična.

Posledních deset let žila Sissi v ústraní. Důvod? V roce 1889 spáchal její syn, rakouský následník trůnu Rudolf sebevraždu. Neoblékla jiné než černé šaty, většinu času trávila na cestách v doprovodu nejvěrnějších dvorních dam. Pronásledovaly ji těžké deprese.

Na jedné z cest ji zastihla smrt.  Z rukou italského anarchisty Luigi Lucheniho. Ten měl spadeno na francouzského korunního prince – atentát takto významné osoby mu měl zajistit slávu a věhlas. Princ Orleánský se ale o chystaném atentátu dozvěděl a ze Ženevy odcestoval dříve, než Lucheni čekal.

Bylo třeba vybrat náhradní cíl. Zvolil stárnoucí nešťastnou rakouskou císařovnu – když se tato v doprovodu jedné dvorní dámy chystala nastoupit na loď, aby se vrátila do Montreux, odkud předchozího dne do Ženevy přijela, vrazil jí Luigi Lucheni do srdce pilník.

Za dvě hodiny císařovna Sissi zemřela. Její atentátník ji přežil o dvanáct let – ve vězeňské cele (byl odsouzen na doživotí) se 19. října roku 1910 oběsil na koženém řemenu.