Karel Randák: Další kandidát na prezidenta

Karel Randák. Působil jako důstojník kontrarozvědky i Bezpečnostní informační služby, v roce 2004 se stal šéfem civilní rozvědky. V roce 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci, v září 2012 potvrdil kandidaturu na prezidenta České republiky.

Narodil se v roce 1955, v roce 1976 se stal vojákem z povolání. V polovině osmdesátých let Karel Randák vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. V mládí byl Randák úspěšným sportovcem, věnoval se především cyklistice, byl členem československého reprezentačního družstva v časovce na 100 km.

Po roce 1989 Karel Randák působil jako důstojník vojenské kontrarozvědky, odkud v roce 1992 odešel do kontrarozvědky civilní – v Bezpečnostní informační službě vydržel do roku 1998, kdy nastoupil na místo náměstka ředitele civilní rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace). V roce 2004 se stal šéfem civilní rozvědky sám.

Po nástupu vlády Mirka Topolánka byl Karel Randák ze své funkce odvolán ministrem Ivanem Langerem, důvodem mělo být údajně slučování civilní rozvědky s kontrarozvědkou (BIS) do jedné služby, neoficiálně se hovoří o tom, že Randák se s Langerem dostal do ostrého konfliktu kvůli (dle Randáka) neexistující koncepci ochrany České republiky před hroznou teroristických útoků.

V roce 2008 a 2009 se jméno Karla Randáka začalo objevovat v médiích v souvislosti s podezřením ze zmanipulování prezidentské volby (tzv. kauza Savoy), druhým případem pak byla dovolená premiéra Mirka Topolánka v italském Toskánsku, kde se měl údajně scházet s lobbisty. Fotografie, které Topolánka usvědčovali z toho, že se stýká soukromě s podnikateli, o jejichž zakázkách může rozhodovat, měl novinářce Sabině Slonkové z Aktualne.cz dát právě Karel Randák.

V roce 2011 se Karel Randák stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, v září 2012 se veřejně vyjádřil, že se účastní prezidentských voleb 2013.