Petr Nečas: Bývalý předseda vlády České republiky

Petr Nečas, český politik, po Václavu Klausovi a Mirku Topolánkovi třetí předseda Občanské demokratické strany a předseda vlády České republiky, se narodil 19. listopadu roku 1964 v Uherském Hradišti.

Mezi roky 1979 až 1983 studoval Petr Nečas na uherskohradišťském gymnáziu, po střední škole pak studoval fyziku na Přírodovědné fakultě Univerzity Jana Evengelisty Purkyně v Brně, absolvoval v roce 1988 diplomovou prací o plazmové fyzice. Po vysoké škole Petr Nečas pracoval jako technolog v Tesle v Rožnově pod Radhoštěm.

Do politiky Petr Nečas vstoupil v roce 1991, kdy se stal členem ODS, jeho prvním politickým postem byla funkce předsedy oblastní rady ODS ve Vsetíně. V parlamentních volbách v roce 1992 byl Petr Nečas zvolen poslancem, v září roku 1995 byl jmenován prvním náměstkem ministra obrany (o rok později tento post opustil).

V roce 1996 Petr Nečas poslanecký mandát obhájil, v parlamentu pak zastával významný post předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost a jako místopředseda Společného výboru Evropského parlamentu a Parlamentu ČR.  Poslancem parlamentu za ODS byl Petr Nečas zvolen i v mimořádných volbách v roce 1998, do roku 2000 byl ve funkci 1. místopředsedy poslaneckého klubu ODS, opět zastává také  post předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost.

Do parlamentu se Petr Nečas dostal i ve volbách v roce 2002 a 2006, po volbách v roce 2006 působil v parlamentu jako  místopředseda výboru pro evropské záležitosti.

Mezi roky 2006 a 2009 byl Petr Nečas členem vlády Mirka Topolánka, a to na postu ministra práce a sociálních věcí.

V roce 2010 Petr Nečas opět obhájil (ve Zlínském kraji) poslanecký mandát, ODS jej zároveň nominovala na předsedu vlády. 4. června 2010 pověřil prezident Václav Klaus Petra Nečase sestavením vlády, 25. června jej pak jmenoval předsedou vlády České republiky, kterou vytvořil společně s TOP 09 a stranou Věci veřejné. Na postu předsedy vlády České republiky působí Petr Nečas dodnes.

Co se soukromého života týče, Petr Nečas je ženatý, s manželkou Radkou mají čtyři děti: Ondřeje, Tomáše, Marii a Terezu. V současné době se Petr Nečas rozvádí, jeho milenkou je šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová.