Alexandra Potter. Já a pan Darcy

Její poslední česky vydaná kniha Já a pan Darcy se drží už čtvrtý měsíc v žebříčku nejprodávanějších knih v Česku. Není divu. Už od románu Není přání jako přání se o Alexandře Potter hovoří jako o nové Helen Fieldingové a její hrdinky jsou přirovnávány k Bridget Jonesové. Kdo je Alexandra Potter?

Je Angličanka, narodila se 8. května 1970 v Bradfordu v hrabství Yorkshire. Na univerzitě v Liverpoolu vystudovala literaturu (anglickou) a filmovou teorii, poté se vydala do Londýna, kde pracovala v časopise pro milovníky křížovek, své glosy a fejetony ale posílala i do dalších periodik a brzy se jí podařilo prosadit se – psala pro ELLE, Cosmopolitan či na ostrovech velmi populární magazín More!.

Krátký čas pak Alexandra Potter žila v australském Sydney, kde psala pro místní verzi módního časopisu Vogue.

V roce 1999 začala Alexandra Potter psát svůj první román. Jmenoval se What’s New, Pussycat? a když napsala několik prvních kapitol, poslala je literárním agentům a… odjela za sestrou do Los Angeles. Když se vrátila do Londýna, čekala na ni smlouva. Na první román.

Její agentkou se stala známá Stephanie Cabotová. V roce 2000 pak kniha vyšla – stala se bestsellerem, Alexandra Potter dostala smlouvu na další dvě knihy, které ještě neměly ani námět.

Alexandra Potter je čtenáři, či spíše čtenářkami, kterých bude jasná převaha, vnímána jako nová Betty McDonaldová či, ještě lépe, lépe Helen Fieldingová, její hrdinky prožívají podobné trable jako Fieldingové Bridget Jonesová. Biologické hodiny tikají, mají problémy v partnerských vztazích, začínají opět „tak jako už mnohokrát“ od začátku. Příběhy přitom nejsou těžkopádné ani smutné – naopak jsou zábavné a čtivé. A oblíbené. A jen tak mimochodem, jsou bestsellery v každé zemi, kde jsou vydávány.

Alexandra Potter začíná po 21 zemích (mimo jiné se její knihy vydávají v  Číně, Indonésii, ve Francii, Německu, Nizozemsku, Řecku, Turecku, Polsku, Rusku, Bulharsku, Makedonii, Rumunsku, Slovinsku a v Srbsku) dobývat i Českou republiku, kde zatím (bohužel) vyšly dva její romány – v roce 2011 v nakladatelství Radioservis kniha Není přání jako přání a v dubnu 2012 v nakladatelství Kristián pak kniha, kterou byla zmíněna už v úvodu – Já a pan Darcy, příběh, který se už čtvrtý měsíc drží mezi desítkou nejprodávanějších knih u nás.

Co vy a Alexandra Potter? Četli jste Není přání jako přání nebo Já a pan Darcy? A líbilo?