Výročí dne – 3. července 1971. Smrt Jima Morrisona

If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite… Sám ovlivněn poezií Williama Blakea, ovlivnil ne jednu, ale hned několik generací těch, kdo se hledají. Rockový básník, který nakonec spočinul vedle slavných básníků francouzských na pařížském hřbitově Pére Lachaise.

Nezvladatelný živel, který je dodnes označován za jednoho z nejcharismatičtějších rockových zpěváků historie vůbec. A také alkoholik a člověk, pro kterého byly drogy výletem do jiného světa. Do světa představ, které byly tolik podobné tomu, co si představoval, že je po smrti, které se ve skutečném životě tak bál. Možná měl proč. Zemřel v sedmadvaceti. Jim Morrison, rocková hvězda.

Moji rodiče jsou mrtví. Pro mě mrtví

Narodil se 8. prosince roku 1943 v Melbourne na Floridě, jeho otec byl příslušníkem námořnictva. Rodina se stěhovala z místa na místo, nikde nezapustila kořeny, pro Jima bylo těžké najít si přátele na delší čas. Jim a rodiče. Kapitola sama pro sebe. Otec se mu odcizil záhy, co je ale překvapivé, chladný byl i ve vztahu k matce, v jednom z prvních interview, které poskytl médiím, dokonce tvrdil, že jeho rodiče jsou mrtví. Možná to byl z jeho strany vtip (býval často sarkastický ve vztahu k médiím), možná pro něj byli mrtví skutečně…

The Doors. Jízda na tobogánu smrti

Jim Morrison a The Doors. Na začátku to bylo rovnocenné partnerství, na konci už byl vidět jen Jim, z The Doors se stala jen doprovodná skupina „toho šílence Morrisona“. Poslední koncert měli The Doors s Jimem Morrisonem za mikrofonem v prosinci roku 1970 v New Orleans. Jim, zpěvák, který byl v anketě časopisu Rock ‚n Roll zvolen mužem s největším sex-appealem, už nebyl tím rebelem, co dříve. Alkohol a drogy se na něm podepsaly. Byl obtloustlý, na tváři nosil plnovous, aby zakryl oteklý obličej, pohyboval se ztěžka. Pak zavrávoral, spadl na bicí a omdlel. Poslední koncert byl u konce.

Jim Morrison věděl, že pokud bude pokračovat v sebedestruktivním životním stylu i dál, zemře. A taky věděl, že jestli načas neodejde ze Spojených států, nebude mít na změnu sílu. Jeho cílem byla Paříž.

V Paříži chtěl začít psát básně. Mezi básníky je pochován

Sem odjel s přítelkyní Pamelou, tady chtěl nabrat síly a inspiraci pro psaní poezie. 3. července jej Pamela nalezla ve vaně mrtvého. Oficiálně zemřel na srdeční zástavu, neoficiální hypotézy hovořily o předávkování drogami. Skutečná příčina smrti nebyla nikdy odhalena, tělo Jima Morrisona bylo pohřbeno bez pitvy, více světla do nejasností kolem posledních chvil Jima Morrisona nevnesla ani Pamela. Tři roky po Morrisonově smrti zemřela také, předávkovala se drogami.

Pokud tedy budeme věřit oficiálním zprávám. Podle těch neoficiálních žije Pamela Coursonová s Jimem Morrisonem poklidným životem kdesi v ústraní. Bylo by to hezké, že?