Angus Young. Kytarista legendárních AC/DC

Angus Young, australský rockový kytarista (je kytaristou, spoluzakladatelem a vůdčí muzikantskou osobností australské rockové skupiny AC/DC), rozený pódiový showman a klaun, přichází na svět 31. března roku 1959 v Glasgow ve Skotsku – ve svých pěti letech pak, v roce 1964, odchází do Austrálie, která se stává jeho druhým domovem.

Hře na kytaru se Agnus Young začíná věnovat jako mladík (hudba jej na rozdíl od školy, kterou jako patnáctiletý opouští, baví – hraje v místních skupinách, přitom je hudebně ovlivňován ze strany staršího bratra Georga, člena skupiny Easybeats. Kromě toho na Younga působí mnohé další rockové hvězdy té doby – Yardbirds, Eric Clapton či skupina The Who.

Zlomovým pro Youngovu kariéru světoznámého rockového kytaristy je rok 1973 – v tomto roce Angus Young a jeho starší bratr Malcolm zakládají skupinu AC/DC – název prý vznikl podle nápisu na vysavači rodiny Youngových.

Během několika následujících let se pak AC/DC propracovávají až do těch nejvyšších pater světové rockové hudby – hlavní slovo v kapele má přitom Angus a jeho rock’n’rollově laděné skladby, plné ostrých a snadno zapamatovatelných kytarových riffů.

Angus Young ale přitahuje pozornost publika i jinak než jen svojí hudbou a kytarovou hrou – je znám především jako neunavitelný pódiový showman: vystupuje ve školní uniformě s krátkými kalhotami, kravatou a košilí, při koncertech pak předvádí na pódiu neuvěřitelný a nekonečný proud fyzicky značně náročných kreací – přitom ale nikdy nepřestává brilantně ovládat svoji kytaru, na kterou hraje i v těch nejdivočejších pozicích (vsedě B. Johnsonovi na ramenou, vleže na zemi na zádech apod.).

Co se týče kytary, používá Angus Malcolm kytaru zn. Gibson, model SG (dnes je vyráběna na Youngovu počest přesná kopie jeho kytary, nesoucí název Gibson SG Angus Young Signature).

Se skupinou AC/DC natočí Angus Young od jejího vzniku mnoho slavných alb – ještě v sedmdesátých letech jsou to alba „High Voltage“ (1976), „Let There Be Rock“ (1977), „Powerage“ (1978) a „Highway To Hell“ (1979) a další, v osmdesátých letech pak AC/DC nahrávají alba „Back In Black“ (1980), „For Those About To Rock“ (1981), „Flick Of The Switch“ (1984), „Fly On The Wall“ (1985), „Who made Who?“ a (1986), „Blow Up Your Video“ (1988).

Skupina, která v osmdesátých letech projde částečnou personální obměnou, je pak činná i v letech devadesátých – hned v roce 1990 vydává album „Razor’Edge“, o pět let později pak vychází album „Ballbreaker“. (Zatím) posledním albem AC/DC je pak album z roku 2000 „Stiff Upper Lip“.

V roce 1996 pak Angus Young a skupina AC/DC poprvé přijíždějí do Prahy.