Antonín Běla. Životopis jednoho z bossů podsvětí „devadesátek“

Seriál Devadesátky se námětově vrací do devadesátých let 20. století, do doby, kdy v Česku vládlo v jistém smyslu slova bezvládí a kdy se velká moc a velké peníze soustředily v rukou bossů podsvětí – jména jako František Mrázek nebo Radomír Krejčíř zná i dnes prakticky každý. Kdo už dnes trochu upadl v zapomnění, je Antonín Běla.

Antonín Běla, po listopadové revoluci nekorunovaný král českého podsvětí, jehož vládu ukončila až násilná smrt 14. dubna 1996, se narodil 4. ledna roku 1944 v Plzni, od dětství ale žil v Šestajovicích u Prahy. V hledáčku policejních složek byl už od mládí, několikrát se pokusil utéct z Československa na Západ, konkrétně do Německa. Vždy neúspěšně.

v roce 1974 byl hlavním podezřelým v případě ozbrojené loupeže v pobočce pošty na pražském Těšňově a postřelení příslušníka Veřejné bezpečnosti, který lupiče pronásledoval. Mladý strážmistr svým zraněním podlehl, k odsouzení Antonína Běly nedošlo. Nakonec byl případ pro nedostatek důkazů promlčen.

Na konci sedmdesátých let Antonín Běla ve vězení nakonec skončil, a to za machninace s tuzexovými poukázkami (bony). Ve vězení si cíleně budoval pověst nesmlouvaného bosse, po propuštění se stal jednou z nejvlivnějších osob pražské vekslácké scény. Někdy v té době se setkal poprvé i s Františkem Mrázkem.

Po Sametové revoluci si Antonín Běla otevřel v Plzni noční klub, zároveň si vytrvale budoval pozici romského krále českého podsvětí. Byl mužem, který zařídil téměř vše, mnoho ho spojovalo s Františkem Mrázkem. Ten měl nakonec být člověkem, který si objednal Bělovu likvidaci. Ta měla vypadat jako loupežné přepadení, vrazi si z vily v Úvalech u Prahy, kde Běla s rodinou žil, odnesli 12 milionů ve zlatě.

Z vraždy Antonína Běly byl nakonec obviněn Pavel Šrytr, který byl bodyguardem Běly i Mrázka. Stalo se tak těsně před jejím promlčením, případ nakonec skončil zproštěním obvinění. Kdo třiceti ranami ze samopalu rozstřílel Antonína Bělu na zahradě jeho úvalské vily se tak patrně už nikdy nepodaří vyšetřit.

V roce 2020 spáchala sebevraždu Marie Bělová, Bělova manželka, které svého muže vždy hájila.