Anders Breivik: Terorista (životopis)

Anders Breivik (celým jménem Anders Behring Breivik) se zapsal do dějin Norska jako patrně nejhorší atentátník v celých jeho dějinách – 22. července roku 2011 nastražil před úřadem norské vlády nálož, která si vyžádala 8 obětí, na táboře mládežnického křídla vládnoucí Norské strany práce na ostrově Utoya a postřílel tam 69 lidí.

Životopis

Anders Breivik se narodil 13. února roku 1979 v Oslu v rodině zdravotní sestry a diplomata (jeho otec působil na norském velvyslanectví v Londýně a Paříži). Když je Breivikovi rok, rodiče se rozcházejí, Anders zůstává v péči matky.

Vzdělání získal Anders Breivik na osloském gymnáziu a posléze na Oslo Commece School (tady studuje v letech 1995-1998), vysokoškolské vzdělání tedy nemá.  Podle vrstevníků byl Breivik pedantickým studentem, který neváhal brát steroidy a cvičit v posilovně od šesti hodin ráno. Přestože pěstuje kult těla a podrobil se dokonce kosmetické operaci, služby v norské armádě je zproštěn.

Své xenofobní  vražedné běsnění, namířené proti imigrační politice Norska, začal Anders Breivik dle vlastních slov plánovat už v roce 2002, kdy začíná podnikat v IT průmyslu – jako čtyřiadvacetiletý podle vlastních slov vydělal svůj první milion norských korun, nicméně, o něco později firma krachuje a padá do konkurzu. Norští vyšetřovatelé předpokládají, že v co se týče plánování svých hrůzných činů, Breivik říká pravdu – podle policie skutečně plánoval masakr civilistů dlouhá léta.

V roce 2009 se Anders Breivik vypravil dokonce do Prahy, kde chtěl nakoupit zbraně – jeho představy o trhu se zbraněmi v Česku byly ale naivní a nepřesné, s nepořízenou se musel vrátit do Norska.

Ve stejném roce Anders Breivik založil zemědělskou společnost Breivik Geofarm, kde se věnoval především pěstování zeleniny a v klidu plánoval své útoky. Ty přicházejí v roce 2011 – nejdříve se Breivik stěhuje na konci června do venkovského města cca 90 kilometrů severozápadně od Osla, kde pokračuje v provozování své společnosti, ze které se stala zástěrka pro bezproblémový nákup 6 tun hnojiva a dalších chemikálií pro výrobu výbušniny (podobná výbušnině použité při útocích v Oklahoma City ve Spojených státech amerických), která pak 22. července zabíjí před úřadem norské vlády v Oslu 8 lidí.

Po útocích v Oslu se Anders Breivik přemístil na ostrov Utoya (vzdálený od Osla 25 km), kde se konal kemp mládežnického křídla Norské strany práce. Na ostrově Breivik z různých zbraní zastřelil 69 lidí, nejmladší obětí byla čtrnáctiletá Sharidyn Svebakk-Bohn. Speciální policejní jednotka zastavila Breivikovo vraždění hodinu a půl od jeho začátku. Kromě mrtvých zůstává po Breivikovi také 151 zraněných.

Anders Breivik ještě před svými útoky rozeslal na cca 5700 e-mailových adres svůj „manifest“, pojmenovaný 2083 – Evropská deklarace nezávislosti. V manifestu Breivik ostře napadne Norskou stranu práce a postoj vládních kruhů v otázce muslimské imigrace do Norska, ostře se vymezí proti marxismu. Sám sebe vždy označuje za zachránce Norska, křesťanství a za příslušníka templářského řádu.

V současné době v Oslu probíhá soudní líčení, ve kterém Breivikovi hrozí dlouholetý žalář nebo ústavní léčba, pokud se prokáže, že trpí duševní poruchou. Zatím to může dopadnout tak i tak, podle znaleckého psychiatrického posudku z listopadu 2011 Anders Breivik trpí paranoidní schizofrenií a není za své činy zodpovědný, podle jiného posudku z dubna 2012 je naopak duševně v pořádku a má za své teroristické činy pykat.