František Mrázek: Kmotr

Vyučený lakýrník, později významný hráč šedé zóny divokého podnikání doby po roce 1989. František Mrázek se narodil 1. února 1958 a stal se jednou z prvních figur českého podsvětí.

Už před rokem 1989 měl velmi dobré kontakty s policisty a politiky. Díky podvodům z realitami se mu podařilo vylákat z bank stamiliony korun. Policií byl podezříván, že si objednal několik vražd. Figuruje jako jeden z podezřelých v případě vraždy domnělého krále českého podsvětí Antonína Běly.

V roce 1986 byl dva měsíce ve vyšetřovací vazbě a pak odsouzen k podmíněnému trestu. V roce 1993 založil s Karlem Gottem a Miroslavem Provodem Nadaci Karla Gotta Interpo (pomáhala dětem policistů, kteří přišli o život při výkonu služby). Gott při založení nadaci věnoval čtyři miliony korun, Mrázek a Provod dali každý půl milionu. František Mrázek také daroval českobrodské nemocnici 200 tisíc korun na nákup nového ultrazvuku.

Byl považován za hlavní článek společností Setuza a Český olej. František Mrázek podnikal s Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem, kteří byli nepravomocně odsouzeni za daňové podvody. Sám Mrázek byl po roce odsouzen za násilnou trestnou činnost a hospodářské delikty. Dobré vztahy udržoval s bývalým ministrem financí Ivo Svobodou či s vlivným poslancem ČSSD Josefem Hojdarem.

Poprvé se Františka Mrázka někdo pokusil zavraždit už v roce 2002. Zastřelen byl pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem své společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka.

Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila (pravděpodně byl zastřelen kvůli tahanicím o ústecký podnik Setuza).

V roce 2011 natočil Petr Nikolaev natáčet film na motivy Mrázkova příběhu. Film byl nakonec uveden do kin 24. října 2013 pod názvem Příběh kmotra.