Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Jeho hlasem mluvil Bodie z Profesionálů

Bodie ze seriálu Profesionálové, Pierre Richard, Robert Redford. Jim a mnohým dalším propůjčil svůj charismatický a nezaměnitelný hlas Petr Oliva, divadelní, filmový i televizní herec a skvostný dabér. V sobotu 9. února pražský rodák zemřel ve věku nedožitých 76 let – ty by oslavil už za několik dnů, 14. února, na Valentýna.

Životopis Petra Olivy? Narodil se v Praze za Protektorátu, k herectví jeho kroky směřovaly nejspíše už od dětství. Studium na DAMU úspěšně zakončil jako jednadvacetiletý v roce 1964 a po vojenské službě (tu absolvoval jako člen Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého) nastoupil do svého prvního angažmá v kladenském divadle.

V roce 1972 kladenskou scénu opustil, aby se vrátil do rodného města – do souboru Divadla E. F. Buriana. Tady zůstal dvě desetiletí, až do prvních posametových let. Další divadelní scény, se kterým je jméno Petra Olivy spojeno? Divadlo Radka Brzobohatého, pražská Reduta, Divadlo Blaník.

Na filmovém plátně Petr Oliva debutoval v roce 1964. Role odbojáře Víti ze snímku s okupační tématikou jako by předznamenala všechno jeho role další – vždy hrál spíše v rolích vedlejším a menších, na filmovém plátně se objevoval jen zřídka.

Oč méně využíval hereckého talentu Petra Olivy film, o to více se objevoval na televizní obrazovce, především v televizních seriálech. Jeden za všechny? Třicet případů majora Zemana, například.

Čím se ale Petr Oliva nesmazatelně zapsal do srdcí diváků, to bylo jeho dabingové umění. Svůj osobitý hlas propůjčil mnohým zahraničním hvězdám – po Eduardu Cupákovi „převzal“ Pierre Richarda, jeho hlasem česky mluvil Robert Redford, nesmrtelný je jeho Bodie z CI5 ze seriálu Profesionálové.

Petr Oliva byl několikrát ženatý, dvě z jeho manželek byly herečky – Regina Rázlová a Dagmar Čárová.