Arnold Schwarzenegger dnes slaví 65 let

Arnold Schwarzenegger. Jeden z neúspěšnějších kulturistů historie (celkem 7x zvítězil v nejprestižnější kulturistické soutěži Mr. Olympia, 5x slavil titul Mr. Universe), hvězda hollywoodských akčních filmů (Terminátor, Barbar Conan) a také politik – v letech 2003 – 2011 byl guvernérem Kalifornie. Dnes Arnie slaví 65. narozeniny.

Arnold  Schwarzenegger se narodil 30. července roku 1947 v Thalu poblíž Štyrského Hradce v Rakousku. Měl staršího bratra, jeho otec pracoval jako policejní důstojník.  Sportu se věnoval od dětství, hrál fotbal, věnoval se atletice, nakonec ale dostala přednost kulturistika.

S kulturistikou začal na vojně. Během 10 let se stal legendou

V roce 1961 začal pak Arnold Schwarzenegger trénovat pod dohledem bývalého kulturistického šampióna Rakouska, v roce 1965 se pak zúčastnil juniorského mistrovství Evropy ve Stuttgartu. Vyhrál a pro svoji zarputilost a tvrdé tréninkové metody si vysloužil přezdívku Dub (The Oak).

V dalších letech Arnold Schwarzenegger vyhrál vše, co se vyhrát dalo – stal se sedminásobným Mr. Olympia a pětinásobným Mr. Universe, když se v roce 1975 rozhodl svět sportovní kulturistiky opustit, byl ve svých třiceti letech legendou. Jen pro úplnost – poslední, sedmý titul Mr. Universe, získal Arnie při svém krátkém návratu na scénu v roce 1980.

První velká role? Barbar Conan. A pak přišel Terminátor

Ve filmu se Arnold Schwarzenegger poprvé objevil v roce 1970, když si zahrál v béčkovém snímku Herkules v New Yorku, teprve osmý film jej proslavil a nastartoval jeho hvězdou kariéru akčního hrdiny. Jeho jméno? Barbar Conan (1982).

V roce 1984 spatřilo světlo světa pokračování jménem Ničitel Conan, mnohem více ale zaujal Terminátor (1984), ve kterém byl coby  zabijácký stroj podobný člověku vyslán z roku 2029  do Los Angeles roku 1984. Měl za úkol zabít Sarah Connorovou dřív, než přivede na svět syna, který se má později stát vůdcem lidí ve válce proti strojům…

Terminátor zaznamenal celosvětový úspěch, další role na sebe nedaly dlouho čekat – v roce 1985 bylo natočeno slavné Komando, v roce 1988 Rudé horko, v roce 1990 pak kultovní Total Recall, snímek, kde se po jeho boku poprvé ve větší roli objevila Sharon Stone. Devadesátá léta patří v žánru akčního filmu v Hollywoodu  Schwarzeneggerovi, který si ale „odskočil“ i do žánru komediálního – filmy jako Dvojčata nebo Policajt ze školky vydělaly producentům na 200 milionů dolarů na tržbách.

Rok 2003? Konec herecké kariéry a vstup do politiky

Po roce 2000 Schwarzeneggerovy snímky už tolik netáhnou, mají setrvale sestupnou kvalitu, opadává i divácký zájem. V roce 2003 se rozloučil s hereckou kariérou třětím dílem Terminátora a rozhodl se stát se politikem. K politické kariéře měl našlápnuto v podstatě už od roku 1986, kdy se oženil s Marií  Shriverovou, pocházející se slavné kennedyovské dynastie – Schwarzeneggerova tchyně byla sestrou prezidenta J.F. Kennedyho. Rakouský původ nebyl problém, americké občanství měl Schwarzenegger od roku 1983.

Ve volbě kalifornského guvernéra neměl  Schwarzenegger vážnějšího soupeře, získal 2 520 911 hlasů a 9. října 2003 se tak stal guvernérem státu Kalifornie. Ve funkci vydržel do roku 2011, dnes už se zase (občas) prohání po filmovém plátně – naposledy v kasovním trháku Expendables: Postradatelní 2.