Roman Šebrle. Na své poslední olympiádě vzdal po první disciplíně

Roman Šebrle. První desetibojař historie, který překonal magickou hranici 9 000 bodů – výkonem 9026 bodů z mítinku v rakouském Götzisu pak držel světový rekord celých jedenáct let. Překonal jej až americký desetibojař Ashton Eaton v červnu 2012.  Olympijský vítěz z roku 2004 a mistr světa 2007 jel do olympijského Londýna s obnoveným zraněním nohy. Ve svých 37 letech se chtěl důstojně rozloučit se sportovní kariérou. Osud mu nepřál, Roman Šebrle vzdal hned po prvním disciplíně – sprintu.

Roman Šebrle se narodil 26. listopadu roku 1974 v Lanškrouně, svoji první velkou medaili na mezinárodní scéně získal v roce 1999 – na halovém mistrovství světa v hale Green Dome v japonském Maebaši skončil třetí výkonem 6319 bodů. O rok později na halovém mistrovství Evropy skončil stříbrný, na olympijských hrách v Sydney pak Roman Šebrle vybojoval stříbrnou medaili.

Olympijského zlata se dočkal o čtyři roky později v Aténách, kde v desetiboji porazil v novém olympijském rekordu stříbrného Bryana Claye ze Spojených států a bronzového Dmitrije Karpova z Kazachstánu a kde se stal jediným českým olympijským vítězem vůbec.

Na atletickém mistrovství světa byl Roman Šebrle dvakrát stříbrný (2003 a 2005), zlato si přivezl z japonské Ósaky v roce 2007, z evropského šampionátu má Šebrle zlato z let 2002 a 2006.

Největší slávu si ale sportovec s hodností majora české armády získal svým výkonem z mítinku v rakouském Götzisu, kde 27. května roku 2001 jako první desetibojař vůbec překonal magickou metu – 9 000 bodů. To, co se nepodařilo další české vícebojařské legendě Tomáši Dvořákovi, který zůstal od vysněné devítitisícovky pouhých šest bodů, dokázal sportovec, pro kterého nebyla žádná překážka dost obtížná na to, aby se ji nepokusil překonat. V roce 2004 se Roman Šebrle stal českým sportovcem roku, v letech 2002, 2003, 2004, 2005 a 2006 pak Atletem roku.

Bohužel, některé překážky člověk vůlí a snahou nepřekoná – zranění patří mezi ně. A právě zranění paty, které se Šebrlemu ozvalo těsně před londýnskou olympiádou, je příčinou toho, že legenda české atletiky vzdala olympijský desetiboj hned po první disciplíně.

Znamená olympijský Londýn konec sportovní kariéry Romana Šebrleho? Ne. Ještě jeden rok chce zkusit. Přejme mu, ať mu vydrží zdraví a je nebezpečným soupeřem o generaci mladším sokům.