Ashton Eaton vs. Roman Šebrle? Američan má světový rekord v desetiboji

Americká atletická kvalifikace před olympijským Londýnem přinesla první světový rekord. Rekord, který neudělal radost českým atletickým fanouškům. Rekord, kterým byl z prvního místa historických tabulek desetibojařů sesazen Roman Šebrle. Čtyřiadvacetiletý americký desetibojař Ashton Eaton překonal jako druhý vícebojař hranici 9000 bodů a vytvořil nový světový rekord v desetiboji ziskem 9039 bodů. Výkon Romana Šebrleho z mítinku v rakouském Götzisu v roce 2001 překonal o 13 bodů.

Po světovém rekordu v hale má Eaton i rekord venku

Ashton Eaton už na začátku sezóny tvrdil, že letos na Šebrleho „vousatý“ rekord zaútočí, atletičtí fandové si ale mohli právem myslet, že si nejlepší desetibojařský výkon historie nechá až do Londýna. Na olympiádu. Eaton zazářil už na kvalifikaci. Tím samozřejmě není řečeno, že na olympijských hrách nemůže Eaton svůj rekord ještě vylepšit… v Eugene, kde americká olympijská kvalifikace probíhala, zlepšil svůj osobní rekord o celých 310 bodů, jeho dosavadní maximum bylo 8729 bodů.

Světovým rekordem začal Ashton Eaton letošní sezónu už v březnu. V hale, na mistrovství světa v Istanbulu, kde v sedmiboji získal celkových 6645 bodů, halový rekord přitom držel už předtím, v únoru 2011 jako první sedmibojař vůbec překonal hranici 6500 bodů na mítinku v estonském Tallinu. Překonáním světového rekordu i venku tak pasoval Eaton sám sebe za největšího favorita olympijského desetiboje v Londýně.

Historické tabulky? Na druhém a třetím místě dva Češi

V historických tabulkách nejlepších desetibojařů i po Eatonově výkonu stále zůstávají na nejvyšších pozicích dva zástupci české desetibojařské školy. Roman Šebrle, první desetibojař, který překonal hranici 9000 bodů, je nyní výkonem 9026 bodů druhý, na třetím místě je Tomáš Dvořák, který v roce 1999 v Praze zaostal za bájnou desetibojařskou hranicí o pouhých šest bodů – jeho výkon tehdy činil 8994 bodů. Čtvrtý a pátý nejlepší výkon historie (8902 a 8900 bodů) patří také Dvořákovi, šestý Šebrlemu (8893 bodů z olympiády v Aténách), Šebrle je pak ještě na devátém a Dvořák na desátém místě.

Na prvním místě je nyní americký desetibojař, rodák z Bendu ve státě Oregon, který jako druhý vícebojař historie dokázal překonat 9000 bodů a ustanovil světový rekord na nové hranici – 9039 bodech. Můžeme být jen zvědavi, jestli na olympiádě svůj výkon ještě vylepší.