Jiří Mádl. Neherec hereckou hvězdou

Jiří Mádl (narozený 23. 10.1986), jeden z nejpopulárnějších herců nastupující herecké generace, známý též z  videa Přemluv bábu, kterým před posledními parlamentními volbami burcoval voliče pravice, aby přemluvili ke stejné volbě svoje prarodiče, se narodil 23. října roku 1986 v Českých Budějovicích.

Vzdělání Jiří Mádl získává na českobudějovickém Biskupském gymnáziu, herectví se věnuje pouze okrajově jako divadelní ochotník, s vlastní hrou (v níž si zahrál i jednu z rolí) vyhrává divadelní soutěž.  V této době se mohne v jednom videoklipu a v malé roli také na scéně Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Herectví je ale na vedlejší koleji – Jiří Mádl je především nadějný hokejista, hokeji se v mládežnických kategoriích věnuje celých devět let. Se zraněním ale jeho sportovní kariéra končí.

Skok mezi herecká esa zažívá Jiří Mádl v roce 2003, kdy se úspěšně účastní konkurzu na jednu z hlavních rolí ve filmu Karla Janáka Snowboarďáci (v kinech v roce 2004).  Snímek, kde se poprvé na filmovém plátně setkává s Vojtou Kotkem, se stává trhákem tuzemským kin, v rychlém sledu pak následují další komediálně laděné filmy pro mladé – Rafťáci či Rock podvraťáků.

Marie Poledňáková Jiřího Mádla obsazuje do jedné z hlavních rolí ve filmu Jak se krotí krokodýli (2005), v roce 2007 zaujme postavou milionářského synka ve filmu Gympl.

Výraznou roli má Jiří Mádl ve filmu Michaely Pavlátové Děti noci (2008), kde se objeví po boku Marthy Issové či Jana Dolanského, dalších výrazných představitelů nastupující herecké generace. S Bolkem Polívkou hraje dvojici mnichů (novic Cyril) ve velkolepé historické fresce Bathory Juraje Jakubiska (2008).

Jiří Mádl patří v současné době k nejsvéráznějším českým hercům – svébytný zjev, stejné svébytná dikce, „neherecký“ herecký projev – to vše dává naději, že i v příštích letech a desetiletích bude patřit k předním českým hercům.