Bolek Polívka. Mim, komediant, herec

Bolek Polívka se narodil 31. čevence 1949 ve Vizovicích na Zlínsku. Divadlo zajímalo Bolka Polívku už od dětství. Vystudoval brněnskou JAMU, je spoluzakladatelem divadla Husa na provázku, působil v pantomimě Borise Hybnera a Ctibora Turby, také ztvárnil řadu televizních a filmových rolí. V Brně má Bolek Polívka své vlastní Divadlo Bolka Polívky.

Bolek Polívka si zahrál například ve filmech Něžný barbar, Zapomenuté světlo nebo Musíme si pomáhat, kde v posledních dvou jmenovaných získal České lvy za nejlepší hlavní herecký výkon v mužské roli. Je znám také jako úspěsný bavič v televizních pořadech Manéž nebo Bolkoviny. V roce 2011 Bolek Polívka spolupracoval na scénáři v komedii režisérky Věry Chytilové – Vyhnání z ráje.

Z mnoha dalších filmů ve kterých si Bolek Polívka zahrál jmenujme například: Balada pro banditu (1983), Obecná škola (1991), Dědictví aneb Kurvahošigutentag (1992), Akumulátor 1 (1994), Ani smrt, Král Ubu (1995), Zapomenuté světlo (1996), Pelíšky (1999), Musíme si pomáhat (2000), Cesta z města (2000), Pupendo (2003).

V roce 2005 si Bolek Polívka zahrál v celovečerní filmové grotesce Tomáše Vorla – Skřítek.

Na své farmě v Olšanech (u Vyškova) pořádal Bolek Polívka happeningy a recesní akce, např. mistrovství světa v házení flinty do žita. V březnu 2013 poslal Krajský obchodní soud v Brně Polívkovu farmu kvůli osmimilionovému dluhu bez příslušenství do úpadku. Od listopadu 2013 čelí insolvenčnímu řízení i Bolek Polívka, kvůli rozprodání okolních pozemků.

Bolek Polívka má ze svých čtyř vztahů celkem šest dětí.