Brigitte Bardotová. Symbol filmové krásy a ochrany zvířat

Jestli byla nějaká žena sexuálním symbolem padesátých a šedesátých let 20. století celosvětového vyýznamu, byla to právě ona – Brigitte Bardotová, proslavená také pod iniciály BB. Nádherná tvář s trochu přidrzle našpulenými rty, hříva blonďatých vlasů a dokonale tvarované postava – muži všech světadílů po ní šileli, ženy všech světadílů chtěly vypadat jako ona.

Životopis Brigitte Bardotové? Z modelky se stala herečkou, z herečky bojovnicí za práva zvířat

Brigitte Anne-Marie Bardot se narodila 28. září 1934 v Paříži. Její cesta k slávě začala už v dětském věku, kdy se věnovala baletu, později se dostala (a není se čemu divit) do světa modelingu. V necelých patnácti letech (v roce 1948) se pak dokonce objevila na obálce magazínu Elle – v ten okamžik se blonďaté krásce otevřela cesta na filmové plátno.

Jako herečka debutovala Brigitte Bardotová v roce 1952 ve snímku Vesnice v Normandii, v době natáčení byla sotva plnoletá. Slávu na mezinárodním poli jí přinesl snímek „A Bůh stvořil ženu“ z roku 1957, který naočila pod vedením svého pozdější manžela Rogera Vadima. Tato role ji vynesla přezdívku „sexuální kotě“, legendární BB se pak stala jednou z průkopnic sexuální revoluce 50. a 60. let.

Její půvab a charizma přitahovaly pozornost celého světa, včetně francouzských intelektuálů. Filozofka Simone de Beauvoir ji označila za „lokomotivu ženských dějin“ a prohlásila ji za první a nejvíce osvobozenou ženu poválečné Francie.

Během své filmové kariéry se objevila ve 48 filmech, nahrála několik hudebních alb a věnovala se také pěvecké kariéře. Získala ocenění David di Donatello za nejlepší zahraniční herečku a byla nominována na cenu BAFTA. Mezi její další významné filmy patří „Le Mépris“ od Jeana-Luca Godarda a „Viva Maria!“ od Louise Malle.

V roce 1973 se Bardotová rozhodla odejít z filmového průmyslu a věnovala se aktivismu za práva zvířat. Založila Nadaci Brigitte Bardot pro péči a ochranu zvířat. Je známá svým silným postojem a otevřeností v této oblasti, což někdy vzbuzovalo kontroverze. Navzdory několika pokutám za veřejné urážky a podněcování rasové nenávisti je považována za významnou osobnost v oblasti ochrany zvířat.

Brigitte Bardot se stala nejen symbolem krásy a sexuální revoluce, ale také inspirací a hlasem pro zvířata a životní prostředí​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *