Marlon Brando. Mladý rozhněvaný muž i rebel s příčinou

Byl všestranným hercem na jevišti i ve filmu – v divadle jej proslavil výkon v dramatu Tramvaj do stanice Touha, ve filmu získal prvního Oscara už jako třicetiletý – za roli přístavního dělníka ve filmu Přístav.

To už byl Marlon Brando slavný coby „mladý rozzlobený muž“ – do této pozice, která z něj udělala idol rebelující poválečné generace mládeže v USA, jej dostala hlavní role vůdce motocyklových banditů ve snímku Divoch (1953). Ty největší úspěchy na něj přitom ještě čekaly.

Životopis Marlona Branda? Své role nehrál, on je skutečně žil

Marlon Brando Jr. se narodil 3. dubna 1924 v Omaze ve státě Nebraska v USA a byl americký herec a aktivista, považovaný za jednoho z největších a nejvlivnějších herců všech dob. Jeho herecká kariéra, která trvala šest desetiletí, mu vynesla nespočet ocenění, včetně dvou Oscarů, dvou Zlatých glóbů, jedné ceny na Filmovém festivalu v Cannes a tří cen Britské akademie filmového umění.

Marlon Brando byl jedním z prvních herců, kteří přinesli metodu herectví Stanislavského a metodu herectví do hlavního proudu. Začínal na Broadwayi, kde se proslavil svým intenzivním a emocionálně nabitým výkonem jako Stanley Kowalski v dramatu Tennessee Williamse „Tramvaj do stanice Touha“ v roce 1947. Jeho filmová kariéra začala výkonem ve stejnojmenné filmové adaptaci v roce 1951. Za tuto roli Brando získal svoji první nominaci na filmového Oscara.

Tehdy Marlon Brando nominaci neproměnil, svého prvního Oscara a Zlatý glóbus obdržel za výkon Terryho Malloye ve filmu „Přístav“ z roku 1954. Poté ovšem přišel postupný ústup ze slávy, po celá šedesátá léta pak Marlon Brando prožíval komerční a umělecký úpadek. Režíroval a hrál v několika komerčních propadácích, následovala série neúspěšných filmů, které v mnoha ohledech poškodily jeho kariéru.

Teprve začátek let sedmdesátých znamenal v kariéře Marlona Branda návrat na výsluní. V roce 1972 získal svého druhého Oscara a Zlatý glóbus za roli Vita Corleonea ve v mafiánské gangsterce Kmotr (natočeno 1971). Jeho pojetí je dodnes považováno za jeden z nejlepších hereckých výkonů v historii kinematografie. Mimochodem, Oscara slavný herec sice získal, ale nepřijal – na protest proti diskriminaci původních obyvatel Ameriky (Indiánů).

Poslední hlavní roli si Marlon Brando zahrál ve snímku Poslední tango v Paříži (1972), poté se stal z vlastní vůle již jen bohatě placeným charakterovým hercem ve vedlejších rolích různé kvality, jako byl Jor-El ve filmu „Superman“ (1978) nebo plukovník Kurtz v „A nyní Apokalypsa (1979) nebo Don Juan DeMarco (1995).

Legenda světového filmu Marlon Brando zemřela 1. července 2004 v Los Angeles, Kalifornie, ve věku 80 let. Jeho odkaz jako hereckého inovátora a kulturní ikony zůstává dodnes nesmazatelný​​​​.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *