Bude choreograf Yemi A. D. naším druhým kosmonautem?

Nejspíše ano – na první turistickou výpravu do vesmíru, která má v roce 2023 letět k Měsíci a obletět ho, se Yemi A. D. vypraví spolu s dalšími sedmi umělci v rámci projektu dearMoon. Ten sponzoruje japonský miliardář Jusaku Maezawa, posádka se do kosmu vydá na lodi BFS společnosti SpaceX. Ve vesmíru stráví Yemi týden, tři dny bude posádka kroužit kolem Měsíce, k jehož povrchu se přiblíží na vzdálenost necelých 200 km.

Pokud vše proběhne tak, jak má, stane se liberecký rodák s nigerijskými kořeny druhým českým kosmonautem (resp. astronautem). Tím prvním byl v roce 1987 Vladimír Remek, který se vypravil do kosmu na palubě lodi Sojuz 28 s Alexejem Gubarevem.

Yemi A. D. – znáte jeho životopis?

Narodil se 4. listopadu 1981 v severočeském Liberci nigerijskému otci a české matce jako Yemi Akinyemi Dele. Doma Yemi dlouho nepobyl – už v šestnácti odešel do Prahy, krátce poté se vydal studovat tanec a choreografii do zahraničí – vystudoval například street dance v Los Angeles ve vyhlášené hollywoodské taneční škole MaDonny Grimes.

V roce 1999, po návratu z Los Angeles, Yemi založil JAD Dance Company, sdružující tanečníky a choreografy z celého světa. Ve stejné době vystudoval uměleckou režii na pražské Central European Advertising Art Institute.

Choreografie a tanec jsou i základem jeho životopisu profesního. Yemi A. D. se prosadil doma i ve světě. Raper Kanye West jej přizval při realizaci klipu Runaway, spolupracovali na choreografii jeho vystoupení – například při udílení cen MTV.

Považovat ale Yemiho pouze za tanečního ḿága a geniálního choreografa by bylo málo. Je i příležitostným hercem – pamatujete na syna Jana Čenského v seriálu Ordinace v růžové zahradě? Zahrál si ho právě Yemi. Menší role Yemi ztvárnil i v celosvětově úspěšných filmech. Princ Kaspian (role Kentaura), Red Tails nebo český snímek na motivy románu Michala Viewegha Případ nevěrné Kláry, to jsou ty nejznámější.

Z televizní obrazovky jej můžete znát i jako moderátora – svého času uváděl hudební pořad ESO, který proslavila především Tereza Pergnerová. Vystupoval také v pořadu Tvoje tvář má známý hlas.