Petr Kolečko. Most, Lajna, Osada a další

Petr Kolečko? S mírnou nadsázkou by se dalo říct, že čím byl v sedmdesátých a osmdesátých letech Jaroslav Dietl, tím je on dnes – autorem televizních seriálů, které trhají rekordy sledovanosti. S tím rozdílem, že zatímco Dietl ztvárňoval „vážnější“ témata, Kolečko má hlavní pole působnosti v oblasti humoru. Seriály jako Okresní přebor, Most, Osada, Marta a Věra, Trpaslík nebo Vyšehrad, na nichž se více či méně podílel, jsou toho důkazem.

Životopis Petra Kolečka? Vymýšlení příběhů ho bavilo od dětství

Narodil se 28. března 1984 v Broumově, po maturitě na gymnázium vystudoval na pražské DAMU scénáristiku a dramaturgii. Už jako student psal první scénáře, na škole napsal i úspěšnou divadelní hru Britney Goes to Heaven, kterou uvedlo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě v režii Daniela Špinara. Nebeská komedie, parodující umělý svět reality show, jak popisuje děj anotace, slavila ve své době vcelku velký úspěch. Zajímavý byl i další Kolečkův dramatický pokus – hra Soumrak bodů, která byla jeho bakalářským projektem, byla uvedena v divadle Disk. V Disku se hrála i jeho hra Láska vole.

Po absolvování DAMU působil Petr Kolečko v několika pražských i mimopražských divadlech – od roku 2008 byl uměleckým šéfem A Studia Rubín v Praze, mezi roky 2010-2012 byl uměleckým šéfem ve Středočeském divadle Kladno. V roce 2008 Petr Kolečko také absolvoval stáž v londýnském Royal Court Theatre.

Vcelku „nudná“ kariéra divadelního dramaturga vzala zasvé v roce 2010, kdy Petr Kolečko společně s režisérem Janem Prušinovským natočil seriál Okresní přebor. Téma pak ještě více vytěžili v roce 2012 celovečerním filmem.

Petr Kolečko je novodobý Jaroslav Dietl

Další úspěšné seriály a filmy pak následovaly. Jména těch nejpopulárnějších zazněla už v úvodu, z dalších (a novějších) pak diváci oceňují série Liga mužské moudrosti nebo Přijela pouť. S menším zájmem se pak setkal seriál Pálava.

Petr Kolečko je také autorem či spoluautorem scénářů filmových. Pro debutujícího režiséra Vojtu Kotka napsal Padesátku, podílel se na scénáři filmu Masaryk z roku 2016. V roce 2017 snímek získal několik Českých lvů, včetně lva za Nejlepší scénář.

Osobní život? S exmanželkou Gabrielou má Petr Kolečko dvě děti, třetí dítě (syna Jiřího) má s modelkou Anetou Vignerovou.