Carl Unthan. Houslový virtuos bez rukou

S orchestrem poprvé vystupoval ve svých dvaceti a podle posluchačů hrál na housle jako anděl. Brzy se pak stal jedním z nejopěvovanějších varietních umělců, svoji náklonnost mu projevovaly lidé tří kontinentů. Jeho sláva ale nepramenila jen z jeho vpravdě geniální hry na housle. Posluchače uhranul už tím, jak hrál – nikoli rukama, ale nohama. Carl Unthan, houslový virtuos, se totiž narodil bez rukou.

Životopis Carla Unthana? Když se narodil, chtěla ho porodní bába udusit polštářem

Carl Herman Unthan se narodil 5. dubna roku 1848 v Sommerfeldu v tehdejším Východním Prusku v rodině ředitele místní školy. Jak později vzpomínal jeho otec, když přišel na svět, porodní bába se nabídla, že chlapce zadusí polštářem. Odvětil, že by to byla vražda a že Bůh jim dal syna, se kterým má jistě nějaké plány.

Malý Carl rostl, jako kdyby byl zdravý. Od dvou let chodil, brzy uměl používat nohy tak, jako jiní používají ruce. V šesti letech uměl číst a psát (nohama), zvládal sám svlékání, naučil se plavat, dokázal střílet z pušky. Brzy mu učarovala hudba, především hra na housle. Začal se na ně učit hrát – opět jen za pomoci nohou, jak jinak, nástroj si přivázal ke stoličce. V šestnácti byl přijat na konzervatoř, ve dvaceti začal veřejně vystupovat.

Vystupoval po celém světě, oženil se v Praze

Carl Unthan projel jako houslový virtuos celý svět, koncertoval s velkými orchestry i komorními tělesy, sám si dokázal na jevišti vyměnit dokonce i prasklou strunu. Velké koncertní turné měl Carl Unthan ve Spojených státech a Mexiku, úspěchy slavil v Jižní Americe i rodné Evropě.

V době první světové války vystupoval Carl Unthan často na beneficích pořádaných pro válečné veterány, kteří na bojišti přišli o končetiny. Jezdil také po nemocnicích, kde zmrzačeným mužům radil, jak co nejlépe žít bez ruky či nohy… Za tuto svoji činnost byl Unthan vyznamenán.

Housle byly jeho život, přesto se Carl Uthan prosadil i v dalších uměleckých oborech. Zahrál si v několika filmech, stal se předlohou románu Gerharta Hauptmanna Atlantis. Jednu knihu sám napsal – svůj vlastní životopis, který nazval příznačně Nohopis. Napsal ho prsty nohou na upraveném psacím stroji. Knihy byla vydána v roce 1925.

Osobní život Carla Unthana? Při pobytu v Praze se ve Stavovském divadle seznámil s mladou zpěvačkou Antonií Beštovou. Nejprve s ní a její sestrou (také zpěvačkou) vytvořil hudební trio, později se vzali.

Carl Unthan, legendární bezruký houslista, zemřel v roce 1929 v Berlíně.